Bu gün - 7 oktyabr Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) üçün əlamətdar bir gündür. Məhz 15 il əvvəl təsis konfransında hazırda ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın AGF-yə prezident seçilməsi ilə rəsmi olaraq federasiyanın yenidən qurulması təsdiqləndi. Həmin gündən etibarən Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı başlandı. Bunu başqa sözlə, müstəqil Azərbaycanda gimnastikanın dirçəlişi də adlandırmaq olar.
Son 3 ildə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən fəaliyyəti ilə fərqlənən və mükafata layiq görülən federasiyalar siyahısına daxil olan AGF, yenidən qurulma dövrünün ilk illərində gimnastikanın 3 növünün inkişafı ilə məşğul idi. 2013-cü ilin sonlarından etibarən isə AGF-nin fəaliyyəti FIG tərəfindən tanınan 7 gimnastika növünü əhatə edir.
Bu 15 il ərzində ölkədə gimnastikanın inkişafı əsas etibarilə dinamikliyi, əhalinin gimnastika növlərinə kütləvi cəlb olunması istiqamətində görülən işlər, dünya gimnastika ictimaiyyətində möhkəm mövqenin əldə edilməsi, eləcə də bütün başlanğıclarda qətiyyət və inamla xarakterizə olunur.
Azərbaycan gimnastlarının Avropa və Dünya Çempionatlarında mükafatlar əldə etməsi, idmançıların Olimpiya Oyunlarında iştirakı, Bakıda UEG (Avropa Gimnastika İttifaqı) və FIG-nin irimiqyaslı yarışlarının təşkili, bu strukturların rəhbər orqanlarına AGF nümayəndələrinin seçilməsi, 2002-ci ildə gimnastikanın dirçəlişindən bu günə qədər olan effektiv strategiyanın həyata keçirilməsinin nəticəsidir.
Gimnastikanın bütün 6 yarış növündə ixtisaslaşan və 2014-cü ildə istifadəyə verildiyi gündən Bakıda keçirilən irimiqyaslı beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edən Milli Gimnastika Arenası (MGA) öz unikallığı ilə ölkəmizə yalnız təlim-məşq toplanışına məmnuniyyətlə gələn gimnastları deyil, həmçinin müxtəlif ölkələrdən olan bütün idman həvəskarlarının diqqətini cəlb edir.
AGF-nin kollektivi adından başda onun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva olmaqla bütün gimnastika ictimaiyyətini federasiyanın Yubileyi münasibətilə təbrik edir, 15 illik uğurlu fəaliyyətə səbəb olan yüksək idarəçilik bacarığı, göstərdiyi diqqət və dəstəyə görə Mehriban xanıma dərin minnətdarlığımızı bildiririk.

Today – October 7 is a remarkable day for Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF). 15 years ago, with an election of the country’s First Vice-president Mrs Mehriban Aliyeva as the AGF President, the reestablishment of the Federation was officially ratified at its founding conference. Since that day, there has been commenced a development of gymnastics in Azerbaijan, which, in other words, can be called a revival of gymnastics in independent Azerbaijan.
AGF, included into the FIG (International Federation of Gymnastics) list of meritorious Federations for the last three years in a row, had been engaged in development of 3 gymnastics disciplines for the first years after the reestablishment. But, from late 2013, AGF activity comprises all 7 gymnastics disciplines recognized by the FIG.
The development of gymnastics in the country within 15 years is mainly characterized with dynamism, tendency to mass involvement of the population in gymnastics disciplines and taking firm position in the world gymnastics community, as well as determination and confidence in all undertakings.
Prize-winning places taken by Azerbaijani gymnasts at the European Championships, participation of athletes in the Olympic Games, holding of large-scale UEG (European Union of Gymnastics) and FIG events, election of AGF representatives to the governing bodies of the given organizations, hosting of meetings of the FIG Authorities are results of efficient strategy committedly carried out from the first days after the revival of gymnastics in 2002.
Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena, MGA) specialized in all 6 competitive gymnastics disciplines and hosted all large-scale competitions held in Baku from the day of its opening in 2014, is in the spotlight of not only the gymnasts, willingly joining the training camp, but, all the sports fans from different countries of the world with its uniqueness.
On behalf of AGF collective, we congratulate the whole gymnastics community, at the head of its President Mrs Mehriban Aliyeva, on the Federation’s Anniversary. We express our gratitude to Mrs Mehriban Aliyeva for her support and care, incredible organizational abilities of the leader which brought us to 15-year successful activity.