Moskva, bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı iştirakçılarını, payız fəsili olmasına baxmayaraq, isti hava ilə qarşıladı. Paytaxt sinoptiklərinin verdiyi məlumata əsasən, axşamlar bir qədər sərinləşməklə belə mülayim günəşli hava hələ bir həftə - yəni Dünya Çempionatı başa çatanadək davam edəcək.
Bu payız ayında Moskvada 50 ölkə gimnastının (150-dən artıq fərdi gimnast və 29 qrup komandası) 9 dəst mükafat uğrunda mübarizə aparacağı möhtəşəm “Olimpiyski” idman kompleksində həqiqətən çox “isti” olacaq.
Moskvada Azərbaycan gimnastları çempionatın favoritlərindən biri kimi çıxış edirlər. Hər halda Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova və həmçinin qrup hərəkətləri komandası çempionatın rəsmi bülletenində məhz belə təqdim olunurlar.
Azərbaycan idmançılarının potensialını rəqiblər də etiraf eidr. Dünya Çempionatının başlanmasından bir gün əvvəl Rusiya yığma komandasının baş məşqçisi İrina Vinerin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan gimnastları istənilən rəqiblə ciddi rəqabət və yüksək mükafatlar uğrunda mübarizə aparmağa qadirdir.
Öz növbələrində, Azərbaycan milli komandasının məşqçiləri çox qısa bir proqnozla çıxış edirlər. Onların fikrincə, qızlar çıxışlarında ciddi səhvlərə yol verməsələr müvəffəqiyyətə ümid etmək olar.
Bugünkü yarımsaatlıq açılış mərasimi Aysedora Dunkanın örpəkləri ilə ilk rəqslərdən və əfsanəvi Nazmutdinova bacılarından tutmuş, Olimpiya Oyunlarının vitse-çempionu İrina Çaşinanın ifasında parlaq akrobatik-sirk şousuna kimi, ötən və indiki əsrin bütün gimnastlar xəzinəsini özündə cəmləşdirirdi.
Dünya Çempionatlarını təşkil edən şəhərlər coğrafiyasını əks etdirən video-xülasəyə, 2005-ci ildə Bakıda keçirilən çempionatdan da kadrlar daxil edilmişdi. Beynəlxalq Federasiyanın emblemi fonunda digər iştirakçı-ölkələrlə yanaşı dalğalanan Azərbaycanın üç rəngli bayrağı isə komandamızın Rusiyadakı Azərbaycan Gənclər Təşkilatından (RAGT) olan azarkeşlərini heyrətə gətirdi.
İlk nəticələrə gəlincə isə, Aliyə Qarayeva halqa ilə hərəkətlərə görə 27.275, Anna Qurbanova 26.45, Samirə Mustafayeva isə 25.4 xal toplamışdır.
Sabah, sentyabr ayının 21-i dünya çempionatında halqa və iplə təsnifat yarışları davam edəcək və həmin növlər üzrə final mərhələləri keçiriləcək.

Moscow received the participants of the World Championships in rhythmic gymnastics with an “Indian summer”. According to the metropolitan weather forecasters, such a mild sunny weather with chilly evenings will continue within a week, i.e. in the course of the whole championship.
But the place where it will really be “hot” in autumnal Moscow – is the floor of the grand “Olympiysky” Sports Complex on which gymnasts from 50 countries (more than 150 individuals and 29 group teams) will compete for the 9 sets of awards.
Azerbaijani gymnasts perform in Moscow as one of the Championships’ favorites. Aliya Garayeva, Anna Gurbanova, as well as group team are represented in the Championships’ official bulletin namely in this way.
The Azerbaijani gymnasts’ potential is also admitted by the rivals. As it was mentioned by the head coach of the Russian National team Irina Viner the day before the Championships’ start, the Azerbaijani gymnasts were able seriously to compete for high awards with any rival.
The Azerbaijani national team’s coaches, in their turn, are laconic in their forecasts. According to them, if the girls execute the exercises without any loss and be steady in the course of the whole world marathon, they can hope for success.
Today’s half an hour lasted opening ceremony, absorbed all the gymnastics treasures of the past and present centuries: from the first dances with Aysedora Dunkan’s kerchiefs and legendary Nazmutdinova’s sisters to the bright acrobatic-circus show performed by a vice-champion of the Olympic Games Irina Chashina.
Shots from the Championships in Baku-2005 were also included into the video recordings reflecting geography of the World Championships’ cities-organizers. And Azerbaijani three-color banner waving together with other flags of the participating countries against a background of the International Gymnastics Federation’s emblem enraptured the fans of our team from the Azerbaijani Youth Organization in Russia (AYOR).
As to the first results, our gymnasts’ points for the exercise with a hoop are as follows: Aliya Garayeva - 27.275, Anna Gurbanova - 26.45 and Samira Mustafayeva – 25.4.
Qualifications with a hoop and a rope will continue and finals with separate apparatus will take place at the World Championships tomorrow - September 21.