Moskva, bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı iştirakçılarını, payız fəsili olmasına baxmayaraq, isti hava ilə qarşıladı. Paytaxt sinoptiklərinin verdiyi məlumata əsasən, axşamlar bir qədər sərinləşməklə belə mülayim günəşli hava hələ bir həftə - yəni Dünya Çempionatı başa çatanadək davam edəcək.
Bu payız ayında Moskvada 50 ölkə gimnastının (150-dən artıq fərdi gimnast və 29 qrup komandası) 9 dəst mükafat uğrunda mübarizə aparacağı möhtəşəm “Olimpiyski” idman kompleksində həqiqətən çox “isti” olacaq.
Moskvada Azərbaycan gimnastları çempionatın favoritlərindən biri kimi çıxış edirlər. Hər halda Aliyə Qarayeva, Anna Qurbanova və həmçinin qrup hərəkətləri komandası çempionatın rəsmi bülletenində məhz belə təqdim olunurlar.
Azərbaycan idmançılarının potensialını rəqiblər də etiraf eidr. Dünya Çempionatının başlanmasından bir gün əvvəl Rusiya yığma komandasının baş məşqçisi İrina Vinerin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan gimnastları istənilən rəqiblə ciddi rəqabət və yüksək mükafatlar uğrunda mübarizə aparmağa qadirdir.
Öz növbələrində, Azərbaycan milli komandasının məşqçiləri çox qısa bir proqnozla çıxış edirlər. Onların fikrincə, qızlar çıxışlarında ciddi səhvlərə yol verməsələr müvəffəqiyyətə ümid etmək olar.
Bugünkü yarımsaatlıq açılış mərasimi Aysedora Dunkanın örpəkləri ilə ilk rəqslərdən və əfsanəvi Nazmutdinova bacılarından tutmuş, Olimpiya Oyunlarının vitse-çempionu İrina Çaşinanın ifasında parlaq akrobatik-sirk şousuna kimi, ötən və indiki əsrin bütün gimnastlar xəzinəsini özündə cəmləşdirirdi.
Dünya Çempionatlarını təşkil edən şəhərlər coğrafiyasını əks etdirən video-xülasəyə, 2005-ci ildə Bakıda keçirilən çempionatdan da kadrlar daxil edilmişdi. Beynəlxalq Federasiyanın emblemi fonunda digər iştirakçı-ölkələrlə yanaşı dalğalanan Azərbaycanın üç rəngli bayrağı isə komandamızın Rusiyadakı Azərbaycan Gənclər Təşkilatından (RAGT) olan azarkeşlərini heyrətə gətirdi.
İlk nəticələrə gəlincə isə, Aliyə Qarayeva halqa ilə hərəkətlərə görə 27.275, Anna Qurbanova 26.45, Samirə Mustafayeva isə 25.4 xal toplamışdır.
Sabah, sentyabr ayının 21-i dünya çempionatında halqa və iplə təsnifat yarışları davam edəcək və həmin növlər üzrə final mərhələləri keçiriləcək.

ГДЕ СПОРТ В ИСКУССТВО ВМЕСТЕ СЛИВШИСЬ РОЖДАЮТ ЧУДО КРАСОТЫ!..
Москва встретила участниц чемпионата мира по художественной гимнастике «бабьим летом». Столичные синоптики утверждают, что такая мягкая солнечная погода с вечерней прохладцей сохранится еще неделю — как раз на время мундиаля.
А вот где по-настоящему будет жарко в осенней Москве — так это под сводами и на ковре величественного спорткомплекса «Олимпийский», в котором гимнастки 50 стран (свыше 150 индивидуальных и 29 групповых команд) будут оспаривать 9 комплектов наград.
Азербайджанские гимнастки выступают в Москве в роли одних из фаворитов первенства. Во всяком случае, Алия Гараева, Анна Гурбанова, а также групповой коллектив именно так представлены в официальном бюллетене чемпионата.
Потенциал азербайджанских спортсменок признают и соперники. Как отметила накануне мирочемпионата главный тренер сборной России Ирина Винер, гимнастки Азербайджана способны оказать серьезную конкуренцию любому сопернику и побороться за высокие награды.
В свою очередь, тренеры национальной команды Азербайджана немногословны в прогнозах. Если девушки всё сделают без потерь и пройдут ровно весь мировой марафон, то можно надееться на успех, полагают они.
Сегодняшняя получасовая церемония открытия вобрала в себя всю россыпь гимнасток прошлого и нынешнего столетий: от первых танцев с платками Айседоры Дункан и легендарных сестер Назмутдиновых до яркого акробатическо-циркового шоу в исполнении вице-чемпионки Олимпийских игр Ирины Чащиной. В видеоряд, отобразивший географию городов-организаторов чемпионатов мира, были включены и кадры с бакинского мундиаля-2005, а азербайджанский трикролор, развевавшийся вместе с другими флагами стран-участниц на полотне на фоне эмблемы Международной федерации, привел в восторг болельщиков нашей команды из Азербайджанской Молодежной Организации России (АМОР), заполнивших трибуны «Олимпийского». Что до первых результатов, то Алия Гараева за упражнение с обручем получила 27.275, Анна Гурбанова — 26.45, Самира Мустафаева — 25.4 балла.
Завтра, 21 сентября на чемпионате мира продолжатся квалификационные соревнования с обручем и скакалкой и состоятся финалы в этих видах.