Azərbaycanın qrup komandası Kiyevdə keçirilmiş və Yaponiya dünya çemponatı öncəsi sonuncu yarışlardan biri olan Dünya kuboku mərhələsində üç mükafat əldə etmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, ilk – gümüş medal Azərbaycan idmançıları Vəfa Hüseynova, Ceyla Quliyeva, Valeriya Yeqay, Dina Qorina, Anastasiya Prasolova və Stefani Trayanovanın geyimlərində çoxnövçülüyün nəticələri açıqlandıqdan sonra parlamışdır. Qızlar 50.3 xal yığaraq Belarus idmançılarından geri qalmış və meydan sahiblərini təqribən bir xal qabaqlamışlar.
Medal əhval-ruhiyyəsi Dünya kubokunun son günündə qorunub saxlanmışdır. Həm 5 halqa ilə finalda, həm də 3 lent / 2 iplə finalda qızlar üçüncü nəticə göstərmiş və son hərəkətdə hər zaman güclü olan bolqar idmançılarını qabaqlamışlar.
- Azərbaycan komandası Kiyevdə hamının xoşuna gəlmişdir, deyə yığma komandanın baş məşqçisi Mariana Vasileva qeyd etmişdir. Axı bu yarış dünya çempionatı öncəsi sonuncu yoxlamalardan biri idi. Bəzi səhvlərin olmağına baxmayaraq, mən nəticələrdən razıyam. Bilirsiniz, təlim-məşq toplanışı zamanı günlərin birində bizim zala iki Mariya – keçmişdə məşhur gimnast, hal-hazırda isə Beynəlxalq və Avropa gimnastika təşkilatları Texniki komitələrinin funksionerləri – Giqova və Petrova təşrif buyurmuşdular. Onların sözlərinə görə, “bütün məşqi bir nəfəsdə izləyiblər”.
Fərdi yarışlara gəldikdə isə, Anna Qurbanova ən yaxşı nəticəsini topla finalda göstərmişdir – 6-cı yer. O, ip və lentlə finalda 7-ci, çoxnövçülükdə isə 8-ci olmuşdur. Digər idmançımız Samirə Mustafayeva 27-ci yeri tutmuşdur.
Minsk Yaponiyanın Miye şəhərindəki dünya çempionatından öncə gimnastların son toplanış məntəqəsi olacaqdır. Belarusun paytaxtında 22-23 avqust tarixlərdə ən güclülərin iştirakı ilə Dünya kubokunun daha bir mərhələsi keçiriləcək. Onların arasında Azərbaycanın qrup komandası, eləcə də Aliyə Qarayeva və Zeynəb Cavadlı da var.

КУБОК МИРА В КИЕВЕ: ОДНО «СЕРЕБРО» И ЕЩЕ ДВЕ «БРОНЗЫ»!
Групповая команда Азербайджана завоевала три награды на проходившем в Киеве этапе Кубка мира – предпоследнем до стартующего через три недели в Японии мирочемпионата.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, первая медаль – серебряная – заблестела на ярких купальниках Вафы Гусейновой, Джейлы Гулиевой, Валерии Егай, Дины Гориной, Анастасии Прасоловой и Стефани Траяновой после объявления результатов в многоборье. Девушки набрали 50.3 балла, уступив беларускам и почти на балл опередив хозяек ковра.
Медальный настрой сохранился и на заключительный день Кубка мира. И в финале с 5 обручами, и в финале с 3 лентами / 2 скакалками групповички показали третий результат, выступив в последнем лучше самих всегда грозных болгарок.
- Азербайджанская команда в Киеве всем очень понравилась, рассказывает главный тренер сборной страны Мариана Василева. Ведь, по сути, это соревнование являлось одним из последних смотров перед чемпионатом мира. Результатами я довольна, хотя и были некоторые ошибки. Знаете, в один из дней во время сборов к нам в зал заглянули две Марии - именитые в прошлом гимнастки, а ныне функционеры в Технических комитетах Международной и Европейской организаций - Гигова и Петрова. С их слов, «весь прогон они просмотрели просто на одном дыхании».
Что до индивидуальных соревнований, то выступавшая Анна Гурбанова лучший результат показала в финале упражнения с мячом – 6 место. Со скакалкой и лентой у нее 7 места, в многоборье 8 строчка. Еще одна азербайджанская спортсменка Самира Мустафаева заняла 27 позицию.
Минск станет следующей остановкой экспресса гимнасток перед конечным пунктом назначения в японском Мие. В столице Беларуси 22-23 августа пройдет еще один этап Кубка мира с участием сильнейших. В их составе групповая команда Азербайджана, а также Алия Гараева с Зейнаб Джавадлы.