Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası Akademiyasının (FIG) Bakıda məşqçilər üçün keçirdiyi kursların 16 iştirakçıları 1-ci dərəcəli kateqoriya sertifikatları alıblar!
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, ən yüksək nəticəni milli komandanın məşqçilərindən biri Yasena Kuyumciyeva göstərib. Onun aktivində nəzəri və praktiki imtahanların yekunları üzrə 87 faiz var. İkinci göstərici (81 faiz) Bakıdakı yığma komandanın bazasında baş məşqçisinə kömək edən Yevgeniya Jidkovaya məxsusdur. Habelə milli kollektivin bolqar məşqçisinin köməkçisi olan Fatimə Şəfizadə və "Neftçi"də və Kürdəmirdə bədii gimnastika bölməsində işi koordinasiya edən Elnarə Hüseynova (80 faiz) üçüncü yeri bölüşdürüblər.
Seminarın digər 12 məşqçi-iştirakçısı - Vəfa Hüseynova (yığmanın məşqçisi), Jalə Qaratova, Mədinə Həsənova (hər ikisi - yığmanın bazasında), Alla Vlasova ("Neftçi", "Sərhədçi"), Svetlana Babasıyeva (Sumqayıt), İrina Əbdürrəhmanova (Xırdalan), Sevil Məmmədova ("Bakı" PİK), Səbinə Cəlilova (Pespublika Kompleks İdman Məktəbi), Nurcahan Əsgərova ("Neftçi"), Aleksandra Reyş ("Sərhədçi"), Sultanə İbrahimzadə ("Bakı" PİK və İsmayıllı bölməsi) və Teylanə Əliyeva (Bakı Gimnastika Məktəbi) lazım olan 65 faizdən yuxarı toplayıblar.
"Əgər bal cədvəlinə nəzər salsaq, gənc azərbaycanlı məşqçilərin liderlik etdikləri aydın olur”, - kursların rəhbəri, FIG-in kanadalı eksperti Nota Klentru seminara yekun vuraraq deyib. Onun sözlərinə görə, məşqçilərin orta yaşı 20-24 yaş arasıdır. Yəni kursların məqsədinə nail olunub. Onlar ilk növbədə az təcrübəyə malik mütəxəssislərə, bu gün tamamilə məşqçi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən dünənki gimnastlara yönəlmişdi.
Kanadanın nümayəndəsi habelə həftəlik kursların yüksək səviyyədə təşkilinə və keçirilməsinə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkürünü bildirib. O, gələn il Akademiyada həmkarları olan Nadya Aleksandrova (Böyük Britaniya) və Helena Diaşın (Portuqaliya) Bakıda artıq "Level 2" seriyasında növbəti seminar keçirəcəklərini də istisna etməyib.

Как отмечает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, наивысший результат показала один из тренеров национальной команды Ясена Куюмджиева. В ее активе 87 процентов по итогам теоритического и практического экзаменов. Второй показатель у помогающей главному тренеру сборной на базе команды в Баку Евгении Жидковой (81 процент). А третью строчку поделили Фатима Шафизаде, которая также в помощниках у болгарского специалиста национального коллектива и Эльнара Гусейнова (по 80 процентов), совмещающая работу в секции художественной гимнастики в Кюрдамире и «Нефтчи». 12 других тренеров-участников семинара, а это: Вафа Гусейнова (тренер сборной), Жаля Гаратова, Медина Гасанова (обе – база сборной), Алла Власова («Нефтчи», «Сярхядчи»), Светлана Бабасиева (Сумгайыт), Ирина Абдурахманова (Хырдалан), Севиль Мамедова («Бакы»), Сабина Джалилова (Республиканская комплексная спортивная школа), Нурджахан Аскерова («Нефтчи»), Александра Рейш («Сярхядчи»), Султана Ибрагимзаде («Бакы» и секция в Исмаиллы) и Тейлана Алиева (Бакинская школа гимнастики) набрали свыше необходимых 65 процентов.
- Если взглянуть на балльную таблицу, то очевидно, что ее возглавляют молодые азербайджанские тренеры, - заметила руководитель курсов, канадский эксперт FIG Нота Клентру, подытоживая итоги семинара. - Их средний возраст колеблется от 20 до 24 лет. То есть, цель курсов достигнута – он был, в первую очередь, нацелен на специалистов с небольшим опытом и, скажем так, еще вчерашних гимнасток, которые ныне желают вплотную заняться тренерской деятельностью.
Представительница Страны кленового листа также выразила благодарность Федерации гимнастики Азербайджана за организацию и проведение на высоком уровне недельных курсов, не исключив, что на будущий год она и ее коллеги по Академии Надя Александрова (Великобритания) и Хелена Диаш (Португалия) могут провести в Баку очередной семинар, но уже из серии Level 2.