Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası Akademiyasının (FIG) Bakıda məşqçilər üçün keçirdiyi kursların 16 iştirakçıları 1-ci dərəcəli kateqoriya sertifikatları alıblar!
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti bildirir ki, ən yüksək nəticəni milli komandanın məşqçilərindən biri Yasena Kuyumciyeva göstərib. Onun aktivində nəzəri və praktiki imtahanların yekunları üzrə 87 faiz var. İkinci göstərici (81 faiz) Bakıdakı yığma komandanın bazasında baş məşqçisinə kömək edən Yevgeniya Jidkovaya məxsusdur. Habelə milli kollektivin bolqar məşqçisinin köməkçisi olan Fatimə Şəfizadə və "Neftçi"də və Kürdəmirdə bədii gimnastika bölməsində işi koordinasiya edən Elnarə Hüseynova (80 faiz) üçüncü yeri bölüşdürüblər.
Seminarın digər 12 məşqçi-iştirakçısı - Vəfa Hüseynova (yığmanın məşqçisi), Jalə Qaratova, Mədinə Həsənova (hər ikisi - yığmanın bazasında), Alla Vlasova ("Neftçi", "Sərhədçi"), Svetlana Babasıyeva (Sumqayıt), İrina Əbdürrəhmanova (Xırdalan), Sevil Məmmədova ("Bakı" PİK), Səbinə Cəlilova (Pespublika Kompleks İdman Məktəbi), Nurcahan Əsgərova ("Neftçi"), Aleksandra Reyş ("Sərhədçi"), Sultanə İbrahimzadə ("Bakı" PİK və İsmayıllı bölməsi) və Teylanə Əliyeva (Bakı Gimnastika Məktəbi) lazım olan 65 faizdən yuxarı toplayıblar.
"Əgər bal cədvəlinə nəzər salsaq, gənc azərbaycanlı məşqçilərin liderlik etdikləri aydın olur”, - kursların rəhbəri, FIG-in kanadalı eksperti Nota Klentru seminara yekun vuraraq deyib. Onun sözlərinə görə, məşqçilərin orta yaşı 20-24 yaş arasıdır. Yəni kursların məqsədinə nail olunub. Onlar ilk növbədə az təcrübəyə malik mütəxəssislərə, bu gün tamamilə məşqçi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən dünənki gimnastlara yönəlmişdi.
Kanadanın nümayəndəsi habelə həftəlik kursların yüksək səviyyədə təşkilinə və keçirilməsinə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkürünü bildirib. O, gələn il Akademiyada həmkarları olan Nadya Aleksandrova (Böyük Britaniya) və Helena Diaşın (Portuqaliya) Bakıda artıq "Level 2" seriyasında növbəti seminar keçirəcəklərini də istisna etməyib.

According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the highest result was shown by one of the coaches of the national team Yasena Kuyumdzhieva. There is 87 percent on her credit side according to the results of both theoretical and practical examinations. Yevgeniya Zhidkova, who assists the national team’s head coach at its base in Baku, achieved the second high result (81 percent). And the third place was shared by Fatima Shafizada assisting the Bulgarian specialist within the national collective and Elnara Huseynova (80 percent) combining work at rhythmic gymnastics section in Kurdamir and “Neftchi”. 12 other coaches-participants of the workshop – Vafa Huseynova (the national team’s coach), Zhala Garatova, Madina Hasanova (both from the national team’s base), Alla Vlasova (“Neftchi”, “Sarhadchi”), Svetlana Babasiyeva (Sumgayit), Irina Abdurrahmanova (Khirdalan), Sevil Mammadova (“Baku” Professional Sports Club), Sabina Jalilova (Republican Complex Sports School), Nurjahan Asgarova (“Neftchi”), Aleksandra Reysh (“Sarhadchi”), Sultana Ibrahimzada (“Baku” and section in Ismayilli) and Teylana Aliyeva (Baku Gymnastics school) received more than 65 percents.
“If to take a view of the points’ table, it is obvious that it is led by young Azerbaijani coaches”, the courses leader, FIG’s Canadian expert Nota Klentrou stated summing up the workshop’s results. Their middle age is between 20-24. Thus, the purpose of the courses is achieved – it was aimed at specialists with not a great experience, let’s say just yesterday’s gymnasts wishing to be engaged in the coach’s activity.
The representative of the maple leaf’s country also expressed her gratitude to Azerbaijan Gymnastics Federation for the organization and holding of the one-week’s courses at the high level and said it is not ruled out that she and her colleagues on the Academy Nadya Aleksandrova (Great Britain) and Helena Diaz (Portugal) can hold another workshop but Level 2 in Baku next year.