Azərbaycan gimnastı Zeynəb Cavadlı Omskda beynəlxalq turnirin bürünc mükafatçısı olmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, 18 yaşlı bakılı gimnast üçüncü yerə iplə final hərəkətlərindən sonra layiq görülmüşdür.
- Bu, ilin son yarışı idi, və mən şadam ki, öz azarkeşlərimi sevindirə bildim. Mən, həmçinin, digər üç finalda iştirak etdim ki, harada halqa və topla dördüncü, və lentlə beşinci oldum. Məşqçim mənim nəticələrimdın razı qaldı, və moskvaətrafı Novoqorskda toplanışlara qayıdan kimi, yeni mövsümə hazırlaşmağa başlayacağıq, yəni yarış proqramlarını dəyişəcəyik, gimnast demişdir.
Əlavə edək ki, Omsk turnirində Cavadlının 4-cü olduğu çoxnövçülük yarışlarında rusiyalı Yevgeniya Kanayeva qalib gəlmişdir.
İtaliya klub çempionatının final raundu Azərbaycanın aparıcı gimnastları Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova üçün də ilin son yarışı olmuşdur.
Qarayevanın komandası “Ardor” A2 seriyasında yekunda 5-ci yeri tutmuşdur ki, bunda gimnastımızın mühüm rolu olmuşdur. Finalda o, iplə çıxış etmiş və 26.0 xal yığaraq, belarus Lyubov Çerkaşinadan sonra ikinci olmuşdur.
Qurbanova A1 seriyasında halqa ilə çıxış etmiş və 25.25 xal yığaraq, həmin alətlə çıxış edən gimnastlar arasında dördüncü nəticə göstərmişdir. Annanın klubu “Komense” çempionatın yekunlarına görə 8-ci yeri tutmuş və gələn mövsüm üçün birinci divizionda yerini saxlamışdır. İtaliya çempionu isə rusiyalı Olqa Struçkovanın lider olduğu “Armonia” komandası olmuşdur.

An Azerbaijani gymnast Zeynab Javadli has become a bronze medalist of the international tournament in Omsk.
According to the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation, the 18-year-old sportswoman of Baku took the third place after
the final exercise with a rope.
“It was the last event of the parting year and I am glad that I was able to make my fans happy. I also performed at three other
finals, where I became the fourth with a hoop and a ball, and fifth with a ribbon. My coach is content with my results. On my return
to the training camp in Novogorsk situated near Moscow, we will begin to prepare for a new season, namely, we will change the
competing programs,” the gymnast said.
And a Russian Yevgeniya Kanayeva became the winner in the all-around of the tournament held in Omsk, where Javadli gave the 4th
result.
The final round of the “Serie A” Italian RG Championship was also the final competition of the current year for the leading
Azerbaijani gymnasts Aliya Garayeva and Anna Gurbanova.
Garayeva’s “Ardor” team performed in the “Serie A2” where it took the 5th place as a result. Our gymnast has a great service in this
achievement. In the final, she performed with a rope, and having received 26.0 points she became the second in this exercise after a
Belarusian Lubov Cherkashina.
Gurbanova performed with a hoop in the “Serie A1” and received 25.25 points, and it was the fourth result among the gymnasts
performing with this apparatus. According to the championship’s overall results, Anna’s “Comense” club took the 8th place, thus
having kept the positions in the first division for the next season. And “Armonia” club leaded by a Russian Olga Struchkova became