Azərbaycan gimnastı Zeynəb Cavadlı Omskda beynəlxalq turnirin bürünc mükafatçısı olmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, 18 yaşlı bakılı gimnast üçüncü yerə iplə final hərəkətlərindən sonra layiq görülmüşdür.
- Bu, ilin son yarışı idi, və mən şadam ki, öz azarkeşlərimi sevindirə bildim. Mən, həmçinin, digər üç finalda iştirak etdim ki, harada halqa və topla dördüncü, və lentlə beşinci oldum. Məşqçim mənim nəticələrimdın razı qaldı, və moskvaətrafı Novoqorskda toplanışlara qayıdan kimi, yeni mövsümə hazırlaşmağa başlayacağıq, yəni yarış proqramlarını dəyişəcəyik, gimnast demişdir.
Əlavə edək ki, Omsk turnirində Cavadlının 4-cü olduğu çoxnövçülük yarışlarında rusiyalı Yevgeniya Kanayeva qalib gəlmişdir.
İtaliya klub çempionatının final raundu Azərbaycanın aparıcı gimnastları Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanova üçün də ilin son yarışı olmuşdur.
Qarayevanın komandası “Ardor” A2 seriyasında yekunda 5-ci yeri tutmuşdur ki, bunda gimnastımızın mühüm rolu olmuşdur. Finalda o, iplə çıxış etmiş və 26.0 xal yığaraq, belarus Lyubov Çerkaşinadan sonra ikinci olmuşdur.
Qurbanova A1 seriyasında halqa ilə çıxış etmiş və 25.25 xal yığaraq, həmin alətlə çıxış edən gimnastlar arasında dördüncü nəticə göstərmişdir. Annanın klubu “Komense” çempionatın yekunlarına görə 8-ci yeri tutmuş və gələn mövsüm üçün birinci divizionda yerini saxlamışdır. İtaliya çempionu isə rusiyalı Olqa Struçkovanın lider olduğu “Armonia” komandası olmuşdur.

ЗЕЙНАБ ДЖАВАДЛЫ – БРОНЗОВЫЙ ПРИЗЕР ТУРНИРА В ОМСКЕ
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана, третьего места 18-летняя бакинская спортсменка удостоилась после финального упражнения со скакалкой.
- Это было последнее соревнование в уходящем году и я рада, что смогла порадовать своих болельщиков. Я также выступила и в трех других финалах, где дважды стала четвертой с обручем и мячом, и еще один раз пятой с лентой. Мой тренер осталась довольна моими результатами, и по возвращении на сборы в подмосковный Новогорск мы уже начнем готовиться к новому сезону, а именно менять соревновательные программы, сказала гимнастка.
Добавим, что победителем в многоборье омского турнира стала россиянка Евгения Канаева, где Джавадлы показала 4-й результат.
Финальный раунд клубного чемпионата Италии также стал заключительным состязанием этого года для ведущих азербайджанских гимнасток Алии Гараевой и Анны Гурбановой.
Команда Гараевой «Ардор» выступала в Серии А2, где заняла в итоге 5-е место, в чем большая заслуга нашей гимнастки. В финале она выступала со скакалкой и, набрав 26.0 баллов, стала второй в этом упражнении после беларуски Любови Черкашиной.
Гурбанова выступала с обручем в Серии А1 и набрала 25.25 балла, что стало четвертым результатом среди гимнасток, выступавших с этим предметом. Клуб Анны «Коменсе» занял по итогам чемпионата 8-е место, тем самым сохранив позиции в первом дивизионе на будущий сезон. Чемпионом же Италии стала команда «Армониа», ведомая россиянкой Ольгой Стручковой.