Azərbaycan gimnastı Zeynəb Cavadlı Xorvatiyada keçirilən beynəlxalq turnirdə gümüş medal əldə etmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, 17 yaşlı bakılı idmançı ip, halqa, gürzlər və lentlə çıxışlarının cəmində 63.635 xal toplayaraq ikinci yeri tutmuşdur. Qalib adını rusiyalı Vera Sesina, “bürünc”ü xorvatiyalı Anna Mariya Zjelimorski əldə etmişlər.
- Əgər yarışların proqramında ayrı-ayrı növlərdə də finallar nəzərdə tutulsaydı, mən ən azı iki dəfə fəxri kürsüyə qalxa bilərdim – Zaqrebdə Pleso hava limanının gözləmə otağında Zeynəb təəssüflə qeyd etmişdir. - Amma bu o demək deyil ki, mən öz yeganə mükafatımla razı deyiləm – xeyr! Zaqrebdəki turnir bu il mənim üçün son turnir idi, və mən ili major notda başa vururam.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Tokioda klublararası dünya çempionatında bürünc mükafatçı olmuş, Bratislava Qran-prisinin final yarışlarında 5-ci yeri tutmuşdur.
Gələn həftəsonu Azərbaycan gimnastlarını İtaliya klub çempionatının A1 seriyasında final turu gözləyir. Dekabrın 6-sı Folinyo şəhərində Aliyə Qarayeva “Ardor” klubunun, Anna Qurbanova isə “Komense-1872” klubunun şərəfini qoruyacaqlar.
Bu arada, Bakıda idman gimnastikası üzrə 15-ci Azərbaycan çempionatı keçirilmişdir. Bu yarışda paytaxt idman cəmiyyətlərinin, həmçinin Sumqayıt və Balakən klublarının təmsilçiləri iştirak etmişlər.
İkinci il dalbadal ustalar arasında Azərbaycan çempionu adına Şakir Şıxəliyev layiq görülür. Çoxnövçülükdə o, 43.6 xal toplamışdır. Elvin Ağadədəyev ondan təqribən 6 xal, çempionun qardaşı Faiq Şıxəliyev isə 10 xal geri qalmışlar.
İdman ustalığına namizədlər arasında 48.2 xal qazanmış Ruslan Balakişiyev yenidən ən yaxşı olmuşdur. “Gümüş” Yevgeni Samarkinə (41.9), “bürünc” Uğur Xəlilbəyliyə (41.3) çatmışdır.
Birinci dərəcəli gimnastlar arasında Anar Əlihəsənov 42.6 xalla birinci, Altay Əhədov ikinci (42.5), İlqar Əhmədli üçüncü (42.4) olmuşlar.

An Azerbaijani gymnast Zeynab Javadli won the silver medal at the international tournament held in Croatia the day before.
According to the press service of the country’s gymnastics Federation, 17-year-old sportswoman of Baku took the second place in total of performances with a rope, a hoop, clubs and a ribbon having received 63.635 points. Vera Sesina from Russia became the winner, Anna Marii Zjelimorski from Croatia won the bronze medal.
“If the finals with separate apparatus had been included into the competition program, I would have mounted the podium at least twice,” Zeynab Javadli said with a part of regret in her voice at Pleso airport in Zagreb.
“But it does not mean that I am not contended with my only award, by no means. The tournament in Zagreb became the last for me this year, so I am completing it in a cheerful mood.”
We would like to remind you that Javadli had become the bronze medalist of the World Championships among clubs held in Tokyo and had taken the 5th place at the Grand Prix final in Bratislava not long ago.
The final round of the “Serie A1” Italian Championship is waiting for Azerbaijani gymnasts within the next weekend. Aliya Garayeva will defend the colors of “Ardor” club and Anna Gurbanova will defend the colors of “Comense 1872” club in Folinio on December 6.
Meanwhile, 15th Azerbaijan championship in artistic gymnastics, where 67 gymnasts from the capital’s sports societies, as well as from the clubs of Sumgayit and Balakan took part, came to the end.
Shakir Shikhaliyev became Azerbaijani champion among master of sports for the second consecutive year. He received 46.3 points for the exercises on the pommel horse, bars, rings, vault, horizontal bar and free combination. Elvin Aghadadayev fell behind of him by nearly 6 points and Faig Shikhaliyev, the champion’s brother, fell behind of him by 10 points.
Having received 48.2 points, Ruslan Balakishiyev won the first place among the candidates for master of sports again. The “silver” was won by Yevgeni Samarkin (41.9), the “bronze” by Ughur Halilbayli (41.3).