Azərbaycan gimnastı Zeynəb Cavadlı Xorvatiyada keçirilən beynəlxalq turnirdə gümüş medal əldə etmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidmətinin verdiyi məlumata görə, 17 yaşlı bakılı idmançı ip, halqa, gürzlər və lentlə çıxışlarının cəmində 63.635 xal toplayaraq ikinci yeri tutmuşdur. Qalib adını rusiyalı Vera Sesina, “bürünc”ü xorvatiyalı Anna Mariya Zjelimorski əldə etmişlər.
- Əgər yarışların proqramında ayrı-ayrı növlərdə də finallar nəzərdə tutulsaydı, mən ən azı iki dəfə fəxri kürsüyə qalxa bilərdim – Zaqrebdə Pleso hava limanının gözləmə otağında Zeynəb təəssüflə qeyd etmişdir. - Amma bu o demək deyil ki, mən öz yeganə mükafatımla razı deyiləm – xeyr! Zaqrebdəki turnir bu il mənim üçün son turnir idi, və mən ili major notda başa vururam.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Tokioda klublararası dünya çempionatında bürünc mükafatçı olmuş, Bratislava Qran-prisinin final yarışlarında 5-ci yeri tutmuşdur.
Gələn həftəsonu Azərbaycan gimnastlarını İtaliya klub çempionatının A1 seriyasında final turu gözləyir. Dekabrın 6-sı Folinyo şəhərində Aliyə Qarayeva “Ardor” klubunun, Anna Qurbanova isə “Komense-1872” klubunun şərəfini qoruyacaqlar.
Bu arada, Bakıda idman gimnastikası üzrə 15-ci Azərbaycan çempionatı keçirilmişdir. Bu yarışda paytaxt idman cəmiyyətlərinin, həmçinin Sumqayıt və Balakən klublarının təmsilçiləri iştirak etmişlər.
İkinci il dalbadal ustalar arasında Azərbaycan çempionu adına Şakir Şıxəliyev layiq görülür. Çoxnövçülükdə o, 43.6 xal toplamışdır. Elvin Ağadədəyev ondan təqribən 6 xal, çempionun qardaşı Faiq Şıxəliyev isə 10 xal geri qalmışlar.
İdman ustalığına namizədlər arasında 48.2 xal qazanmış Ruslan Balakişiyev yenidən ən yaxşı olmuşdur. “Gümüş” Yevgeni Samarkinə (41.9), “bürünc” Uğur Xəlilbəyliyə (41.3) çatmışdır.
Birinci dərəcəli gimnastlar arasında Anar Əlihəsənov 42.6 xalla birinci, Altay Əhədov ikinci (42.5), İlqar Əhmədli üçüncü (42.4) olmuşlar.

ЗЕЙНАБ ДЖАВАДЛЫ – ВТОРАЯ В ХОРВАТИИ, А ШАКИР ШИХАЛИЕВ – ДВУКРАТНЫЙ ЧЕМПИОН СТРАНЫ
Азербайджанская гимнастка Зейнаб Джавадлы завоевала серебряную медаль на международном турнире, прошедшем накануне в Хорватии.
Как сообщает пресс-служба Федерации гимнастики страны, 17-летняя бакинская спортсменка заняла второе место в сумме выступлений со скакалкой, обручем, булавами и лентой, набрав 63.635 балла. Победительницей стала россиянка Вера Сесина, «бронза» - у хорватки Анны Марии Зжелиморски.
- Если бы программой соревнований предусматривались и финалы в отдельных видах, то я еще, как минимум, дважды поднялась бы на медальный подиум, - с долей сожаления в голосе сказала Зейнаб в накопителе загребского аэропорта Pleso. - Однако это не означает, что я не довольна своей единственной наградой – отнюдь! Турнир в Загребе стал последним для меня в уходящем году, так что его я завершаю на мажорной струне.
Напомним, что Джавадлы стала не так давно бронзовой медалисткой клубного чемпионата мира в Токио и заняла 5-е место в финальном розыгрыше Гран-при в Братиславе.
В ближайший уик-энд гимнасток Азербайджана ожидает финальный тур клубного чемпионата Италии в серии А1. В местечке Фолиньо 6 декабря Алия Гараева будет защищать цвета клуба «Ардор», а Анна Гурбанова – «Коменсе-1872».
Тем временем, в Баку завершился 15-й чемпионат Азербайджана по спортивной гимнастике, в котором приняли участие 67 гимнастов, представляющие как столичные спортобещства, так и клубы Сумгайыта и Балакена.
Второй год подряд чемпионом Азербайджана среди мастеров спорта стал Шакир Шихалиев. За упражнения на коне, брусьях, кольцах, опорном прыжке, перекладине и вольной комбинации он набрал 46.3 балла. Почти на 6 баллов от него отстал Эльвин Агададаев и на 10 очков брат чемпиона Фаиг Шихалиев.
У кандидатов в мастера спорта вновь лучшим стал Руслан Балакишиев, набравший 48.2 балла. «Серебро» у Евгения Самаркина (41.9), «бронза» за Угуром Халилбейли (41.3).
Среди гимнастов первого разряда победителем был назван Анар Алигасанов – 42.6 балла, вторым – Алтай Ахадов (42.5), третьим – Ильгар Ахмедли (42.4).