Bədii Gimnastika üzrə yığma komandanın üzvü Jalə Piriyeva ölkə çempionluğu uğrunda mübarizədə komandanın lideri Marina Durundanı geridə qoyaraq Azərbaycan Çempionu titulunu qazandı.
Dəfələrlə beynəlxalq turnirlərin qalibi və mükafatçısı olmuş Jalə, mayın 13-də çoxnövçülükdə 73.517 xal toplayaraq böyüklər arasında ilk dəfə olaraq ölkə çempionu adına layiq görüldü. Marina Durunda 72.900 xalla yarışların gümüş, Gülsüm Şəfizadə isə 69.200 xalla bürünc medalına sahib oldu.
Yarışların ilk günündə, həmçinin gənclər öz aralarında çoxnövçülükdə mükafatçıları müəyyən etdilər. Zöhrə Ağamirova rəqiblərini qabaqlayaraq qalib, İlahə Məmmədova və Dərya Farşbafşəhriyari isə müvafiq olaraq ikinci və üçüncü oldular.
Bədii Gimnastika üzrə Azərbaycan Çempionatı yarışları ilə birgə keçirilən Batut və Tamblinq üzrə Azərbaycan Çempionatı və Bakı Birinciliyinin müəyyən yaş qrupları üzrə artıq qalibləri bəlli oldu. Mayın 12-də keçirilmiş tamblinq üzrə yarışlarda qaliblər dörd yaş qrupu üzrə mükafatlandırıldılar. Kişilər arasında Mixail Malkin (böyüklər), Fərid Mustafayev (gənclər), Adil Hacızadə (yeniyetmələr), Məhəmmədəli Camalov (balacalar), qadınlar arasında isə Zeynəb Qasımlı (yeniyetmələr) və Aliyə İsmayılova (balacalar) qalib adını qazandılar.
Mayın 13-də, batut gimnastikası üzrə yarışlarda isə kişi gimnastlar 3 yaş qrupunda mübarizə apardılar. Böyüklər yaş kateqoriyasında yığma komandanın lideri İlya Qrişunin bu il də Azərbaycan Çempionu titulunu qazandı. Onun komanda yoldaşları Oleq Piunov və Dmitriy Fedorovskiy isə müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerləri bölüşdülər.
Yarışların son günü – 14 mayda isə tamaşaçılar bədii gimnastların gənclər yaş qrupunda ip, halqa, top və gürzlərlə final çıxışlarını, həmçinin böyüklər, yeniyetmələr və kiçiklər yaş kateqoriyasında qadınların, uşaqlar yaş qrupunda isə kişilərin batut üzərində mübarizəsini izləyə biləcəklər.
Üç günlük yarışlar gimnastların rəngarəng çıxışlarından ibarət Qala–konsertlə yekunlaşacaq.
Yarışların nəticələri haqqında məlumatları Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəsmi saytından (http://agf.az/) əldə edə bilərsiniz.

Rhythmic Gymnastics National Team’s member Zhala Piriyeva has won Azerbaijan Champion’s title leaving behind Marina Durunda in the contest.
Zhala - repeated winner and medalist of international events - became the country’s Champion in the senior all-around program for the first time having received 73.517 points on May 13. Marina Durunda was awarded with silver medal (72.900), while Gulsum Shafizada won the “bronze” (69.200).
On the first day of the tournament, junior gymnasts defined the winners among themselves in the all-around as well. Zohra Aghamirova mounted the first step of the podium taking a lead over her rivals. Ilaha Mammadova and Darya Farshbafshakhriyari ranked 2nd and 3rd accordingly.
There have already been announced winners in certain age categories at Azerbaijan and Baku Trampoline Gymnastics and Tumbling Championship among Age Categories taking place simultaneously with the events of Azerbaijan Rhythmic Gymnastics Championship. The winners were awarded in four age groups in tumbling competitions held on May 12. Mikhail Malkin (seniors), Farid Mustafayev (juniors), Adil Hajizada (pre-juniors) Mahammadali Jamalov (youngsters) became winners among men, while Zeynab Gasimli (pre-juniors) and Aliya Ismayilova (youngsters) have been awarded among women.
During trampoline gymnastics’ competitions held on May 13, men competed in 3 age groups. Leader of the national team Ilya Grishunin won Azerbaijan Champion's title in the senior gymnasts’ events this year as well. His teammates Oleg Piunov and Dmitriy Fedorovskiy shared the second and third places respectively.
In the final days of the competitions – on May 14, the spectators will have a chance to watch the final performances of junior rhythmic gymnasts with a rope, a hoop, a ball and clubs. There will also be competitions of trampoline gymnasts among women in senior, pre-junior and minors’ age groups, as well as among men included into children’s one.
Gala with colourful performances of the gymnasts will complete the three-day competitions.
The more detailed results of the events can be found at official website of Azerbaijan Gymnastics Federation (www.agf.az).