- Mən və mənim həmkarım, ittifaqın direktoru Kirsi Erofejeff-İnqman artıq üç gündür ki, Bakıdayıq və səfərin məqsədi isə burada 2014 Avropa və 2015 Avropa Oyunlarının keçirilməsini müzakirə etməkdir. Avro 2014-ün vacibliyi ondan ibarətdir ki, o Avropa Oyunlarını qabaqlayır.
- Harada olmağa imkan tapmısınız?
- Biz yarışların keçiriləcəyi, tikilməkdə olan Milli Gimnastika Arenasına baxdıq. Və bilirsiniz ki, çox razı qaldıq. Bu möhtəşəm obyektdir! Adətən böyük yarışlar zamanı ixtisaslaşdırılmayan zalları icarəyə götürürük. Burada isə hər şey gimnastlara daha rahat olması üçün düşünülüb. Həmçinin Olimpiya kəndi də yaxşı yerdədir, o, arenanın yaxınlığındadır. Yeri gəlmişkən, görülən işlərin sürəti və keyfiyyəti yaxşı mənada məni heyrətləndirdi. Mən daha əvvəl 2007-ci və 2009-cu illərdə Bakıda keçirilən Avropa çempionatlarında olmuşam. Onlar əla təşkil olunmuşdular, lakin düşünürəm ki, yeni arenada yarışlar daha yaxşı keçiriləcək.
Avropa Oyunlarına gəldikdə isə biz nazir Azad Rəhimov, MOK-un vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə və digər rəsmi şəxslərlə görüşmüşük. Həmçinin gələcək Olimpiya kəndinə səfər etdik. Orada biz yüksək səviyyəli binalar gördük.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ilə Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə işini gördükdə mən anlaya bilmirəm ki, Avropa Oyunlarının keçirilməsinin səviyyəsi necə aşağı ola bilər?! Hesab edirəm ki, bu Avropa Oyunlarında bizdə hər şey yaxşı olacaq. Əvvəlcədən danışmağı sevməsəm də Avropa Oyunlarında gimnastika üzrə yarışların yüksək səviyyədə keçməsi üçün biz istənilən köməkliyi göstərəcəyik. Mən arzu edirəm ki, Azərbaycan gimnastları qarşıdakı yarışlarda medallar qazansınlar. Çünki sizin ölkəniz gimnastikanın inkişafı istiqamətində çox aktiv şəkildə işlər görür. Pisi isə budur ki, Azərbaycandan sonra yarışları keçirəcək ölkə üçün son dərəcə çətin olacaq. Çünki Bakı tərəfindən qoyulan səviyyəyə uyğun olmaq üçün çoxlu səy göstərmək lazım gələcək (gülür).
- Avropa Oyunlarında gimnastikanın hansı növlərinin təqdim ediləcəyi artıq məlumdurmu?
- Avropa Oyunlarında iştirakçılar idman gimnastikası (kişilər və qadınlar), bədii gimnastika, o cümlədən, batut üzrə tullanma yarışlarında mübarizə aparacaqlar. Proqrama idman aerobikası və akrobatika gimnastikasının daxil ediləcəyi istisna edilmir. Sonuncu iki növ Olimpiya oyunlarının proqramına daxil deyil, lakin onlar şou kimi cəlbedicidir və tamaşaçılara maraqlı gələ bilər. Biz gimnastikanın qeyri-olimpiya növlərini inkişaf etdirməkdə maraqlıyıq.
Ümumilikdə, Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında gimnastika növlərində 442 idmançı iştirak edəcək. Formatın müzakirəsi aparılır. Lakin hesab edirəm ki, Bakıda Avropanın təxminən 40 ölkəsi təmsil olunacaq.
- Deyə bilərikmi ki, Bakıda gələn il keçiriləcək Avropa çempionatı 2015-ci il Avropa Oyunlarında bədii gimnastika üzrə yarışlara lisenziya olacaq?
- 2014-cü il Avropa çempionatı Avropa Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıya bilər, bunun üçün ilkin şərtlər var.
- Sizcə, Azərbaycanda gimnastikanın digər idman növləri üzrə Avropa çempionatları keçirilə bilər?
- Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının malik olduğu potensialla sizin ölkəniz gimnastikanın istənilən növü üzrə yarışlar keçirməyə qadirdir, misal üçün, idman gimnastikasını göstərmək olar. İndiyə qədər Azərbaycan bədii gimnastika üzrə birincilikləri qəbul edib, lakin sizin ölkə idman gimnastikası üzrə Avropa çempionatının keçirilməsi üçün də ərizə verə bilər. Bunun üçün bütün imkanlar var və yalnız federasiyanın istəməsi kifayətdir.
- Son zamanlar bədii gimnastikanın Olimpiya proqramından çıxarılacağına dair şayiələr güclənir. Siz bu barədə nə düşünürsünüz?
- Düzünü desəm, mən hələ bədii gimnastikanın Olimpiya proqramından çıxarılması barədə eşitməmişəm. Təbii ki, bu aqibətin güləşə toxunacağını da az adam düşünürdü, lakin mən düşünürəm ki, ən zövqlü növ kimi biz Olimpiya siyahısında olacağıq.

“I and my colleague, the UEG Director Mrs Erofejeff-Engman, have already been in Baku for three days. The purpose of our visit is a discussion on holding of the European Championships-2014 and the European Games-2015 here. A significance of the Euro-2014 is that it would precede the European Games.”
“Where have you been during your visit?”
“We have inspected the National Gymnastics Arena (NGA) which is under construction now and where the competitions to be held. And, you know, we are content with what we saw there. This is an excellent facility! During large-scale competitions, we usually take the halls on lease which are not specialized for gymnastics. But, here, everything is planned to be favorable for gymnasts. And the location of the Olympic Village is also very convenient as it is near the hall. By the way, I was surprised at speed and quality of works carried out. I have been in Baku at the European Championships in 2007 and 2009. They have been perfectly organized. But, I think, the competitions will go off even better in the new arena.”
“As to the European Games, we have met with the Minister of Youth and Sports, Azad Rahimov, the NOC’s Vice-President, Chingiz Huseynzada, and with other officials. We also visited the prospective Olympic Village. We saw high-level buildings there.”
“Observing joint work of Azerbaijan Gymnastics Federation and the Ministry of Youth and Sports, I simply do not understand how the level of the Euro Games can be low?! I think everything will be all right during the Euro Games! I do not like to forespeak but we will provide support in every possible way to hold gymnastics competitions at the very high level. And I wish the Azerbaijani representatives to win medals at the forthcoming events as your country is actively works in the direction of gymnastics development. But the only unpleasant thing is that it would be very difficult for the next country after Azerbaijan to meet the level set in Baku and they would have to try their best (is laughing).
“Is it already known which gymnastics disciplines to be presented at the Euro Games?”
“The participants will compete in artistic gymnastics (men and women), rhythmic gymnastics, as well as in trampoline. It is also possible that aerobics and acrobatic gymnastics to be included into the program. The last 2 disciplines are not Olympic sports but they are attractive as a show and can be interesting for the audience. We are interested in developing non-Olympic gymnastics disciplines.”
“442 sportsmen will be presented in gymnastics disciplines at the Euro Games in Baku in total. The competitions’ format is under discussions. But I think about 40 European countries will be represented in Baku.”
“Can we say that the next year’s European Championships would be a qualification for rhythmic gymnastics competitions at the Euro Games-2015?”
“The European Championships-2014 can have a qualification nature for the European Game. There are all the prerequisites for it.”
“What about other gymnastics disciplines?”
“With such a potential which Azerbaijan Gymnastics Federation has, your country is able to host events in any gymnastics disciplines, for example, in artistic gymnastics. Azerbaijan has organized only rhythmic gymnastics championships but your country can bid to hold the “artistic” Euro as well. There are all the conditions for it there. It only takes the Federation’s desire to do it.”
“Recently, there are rumors kept discussing that rhythmic gymnastics would be excluded from the Olympic program. What do you think of it?”
“To be honest I have not heard anything about it. Of course, no one could imagine that it would touch wrestling, but, I think that gymnastics as a most spectacular discipline would be in the list of the Olympic ones.”