Oleq Stepko: Bakı Çempionatında parallel qollar üzərində hərəkətlərə görə topladığım xal, Avropa Oyunlarındakından daha yüksək oldu
İdman gimnastikası üzrə Qlazqoda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli Dünya Çempionatına 20 gün qalır. Qarşıdakı yarışa Azərbaycan yığması, o cümlədən komandanın lideri, Avropa Oyunlarının beşqat medalçısı Oleq Stepko da var gücü ilə hazırlaşır. İdmançılarımız üçün yoxlama xarakteri daşıyan Bakı Çempionatında qalib olan Stepko, yarış haqqındakı təəssüratlarını və qarşıdakı Dünya Birinciliyindən nə gözlədiyini azerisport.com idman agentliyi ilə müsahibəsində bölüşdü.
Qlazqoya hazırlıq baxımından, çıxış proqramının icrasını necə dəyərləndirirsiniz?
Əsas etibarilə, bütün planlaşdırılmış elementləri yerinə yetirdim. Lakin hazırlığın bu və ya digər tərəflərini təkmilləşdirmək üçün hələ də vaxt var. Hansısa alətdə daha yaxşı, digərində daha pis çıxış etdiyimi deyə bilmərəm. Misal üçün, parallel qollar üzərində icra etdiyim hərəkətlərə görə 7 xal topladım və bu Avropa Oyunlarında göstərdiyim nəticədən daha yüksəkdir. Təbii ki, Dünya Çempionatının medalına sahib olmaq istərdim, lakin ilk növbədə Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaq və səkkizliyə daxil olmaq lazımdır. Mükafat haqda bir söz demək istəməzdim. Başlanğıc üçün, çoxnövçülük nəticələrinə əsasən ilk 24 gimnastın siyahısına daxil olmaq, daha sonra isə finalçılar səkkizliyində yer qazanmaq uğrunda mübarizə aparmaq lazımdır. Dünya birinciliyinə olan məqsədim bundan ibarətdir.
Bakı Çempionatının gedişatında kənardan elə görünürdü ki, müəyyən alətlərdəki çıxış səviyyəsindən, o qədər də razı deyilsiniz...
Bu normal iş prosesidir. Əksinə, yaxşı ki, bu məhz indi, mənim üçün sınaq xarakterli yarışda baş verdi. Hələ müəyyən məqamları düzəldib, təkmilləşdirməyə vaxtımız var. Çıxışımdan nisbətən razıyam, lakin diqqətimi daha çox yetirməli incəliklər və irəliyə addımlamaq məqsədi var.
Keçən il zədəli olduğunuzdan bacarığınızı tam göstərə bilmədiyinizə görə, yəqin ki, bu Dünya Çempionatına Siz özünüzü doğrultmaq üçün ikiqat hazırlıqlı yollanacaqsınız.
Keçən il Nannində mən 37-ci yerdə qərarlaşdım və bundan nəticə çıxardım. Gördüyünüz kimi bu mənim xeyrimə oldu və nəticə özünü büruzə verdi. Bu təkcə mənim deyil, həmçinin yığma komandanın Baş məşqçisi Pavlo Netrebanın, tibbi heyətin və təbii ki, bizə həmişə kömək edən və dəstək olan Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının nailiyyətidir. Gimnastikanın inkişafını davam etdirməyə çalışacağıq.
Hər bir idmançının iri miqyaslı yarışlarda özünəməxsus strategiyası var. Bəziləri hər hansı bir konkret alətdə hərəkətlərinə daha çox diqqət yetirir, digərləri üçün isə çoxnövçülük daha vacibdir. Siz bu haqda nə düşünürsünüz?
Mən sualın mahiyyətini anladım. Misal olaraq, deyə bilərəm ki, parallel qollar aləti üzərində hərəkətlər məndə yaxşı alınır və bu növdə mənim ehtiyatım var. Lazım olduqda, hərəkətlərin çətinliyini artıra bilirəm. Lakin bizim idman növündə çoxnövçülük daha çox qiymətləndirilir, çünki bu medalın dəyəri daha yüksəkdir. Bir alətdə bütün həyatın boyunca çıxış edə bilərsən, bəs uğurlu olmadıqda, onda necə? Dünya Çempionatında öz sevimli alətində fərqlənə bilmədikdə, Olimpiya Oyunlarına növbəti dəfə lisenziya qazanmaq üçün daha 4 il oturub gözləyəcəksən? Çoxnövçülükdə isə həmişə lisenziya qazanmaq üçün mübarizə aparmaq olar.
Dünya Çempionatında bu və ya digər alətlərdə çıxış proqramında komandanın taktikası nədən ibarət olacaq?
Düzünü söyləsəm, hələ bu haqda bir söz deyə bilmərəm. Çünki Dünya Çempionatında alətlər fərqli istehsalçı tərəfindən təchiz olunacaq. Bunun da müsbət və mənfi cəhətləri var. Gələcək göstərər... Hər halda bu iştirak edəcəyimiz ilk Dünya Çempionatı deyil.

Oleg STEPKO: Points received for parallel bars at Baku Championship turns out to be higher in comparison with the European Games
We have only twenty days before the start of the Artistic Gymnastics World Championships in Glasgow qualifying for the Olympic Games. The Azerbaijani National Team members, including its leader - the European Games’ five-time medalist, Oleg Stepko, are preparing for the forthcoming event with all their might. Baku Championship has been one of the events for the athletes to test their program where Stepko won a victory. Afterwards, he shared his impressions on competition and expectations from the upcoming World Championships with azerisport.com Sport Agency.
How was a try-out in terms of readiness for Glasgow?
In principle, I have executed all the elements planned. But we still have time to work on different aspects of the preparation. I cannot say that my performance was weak at some apparatus and stronger on other. For example, I received seven points for parallel bars and it was higher than I had scored at the European Games. Of course, I wish to win the Worlds’ medal, but, first of all, it is important to qualify for the Olympic Games and to be included into the top eight. I am not going to predict anything about awards for now. First and foremost, it is necessary to find yourself in the list of twenty four best athletes according to the results of the all-around, and, afterwards, to compete for a place in the final eight. This is the aim for the World Championships.
In the course of Baku Championship, it seemed that you were not really content with a level of your performances on certain apparatus…
This is a normal working process. On the contrary, it is good that it happened now, at the control trial, when there is still time to make some corrections and improvements. I am relatively content with my performance, but there are still some points to pay attention and aim at further achievements.
You must have been especially motivated for the Worlds, as, at the last one, you performed with an injury and were not able to prove yourself in full.
In Nanning, I ranked thirty seventh, and, made useful conclusions for myself. And, as you can see, they were in my favor, the result made itself known. This is not only my achievement. This is the success of the National Team’s Head Coach, Pavlo Netreba, medical personnel, and, of course, the Azerbaijan Gymnastics Federation, which always helps and supports. We will always do our best and will further develop gymnastics.
Everybody has his own strategy to use at major events. Someone counts on one particular apparatus, the other one keeps in mind the all-around. What do you think of this?
I understood your point. For example, I am good at parallel bars, which I do with extra capacity. I can add difficulty to my performance when necessary. But, in our discipline, all-around is more valuable as its medal is more significant. You can perform on one apparatus your entire life, but, what if you did not succeed? You failed to distinguish yourself on your favorite apparatus at the World Championships. What will you do in this case? Will you sit and wait for another four years to qualify for the Olympics? But when your aim is the all-around, there is always a chance to try to qualify for the Games.
Which team tactics have you developed for the Worlds in terms of working on various apparatus?
To be honest, I cannot say yet. At the World Championships, there will be apparatus made by a different producer. There are its own advantages and disadvantages. We will see. At least, it is not the first World Championships where we compete.