Məşhur Azərbaycan gimnastı, Barselona-92 Olimpiadasının qalibi Valeri Belenki on altı illik uzun fasilədən sonra öz Vətəni – Bakı şəhərinə gəlmişdir. Ancaq tək yox, dünyaca məşhur gimnastika alətləri istehsalçısı olan alman Spieth şirkətinin meneceri olan xanımı ilə birgə.
O, gördükləri barədə təəssüratları, Azərbaycanda işləmək perspektivi və digər mövzular haqqında xüsusi mətbuat konfransında danışmışdır.
- Valeri, Bakı Sizin üçün necədir, çox dəyişibmi?
- Bəli, şəhərdə çoxlu dəyişikliklər olub. Bakını həmişə Azərbaycanın mirvarisi adlandırırdılar, amma indi o, əsl brilyanta çevrilib. Mən doğma küçələrlə gəzindim, əvvəllər dostlarla olduğu kimi, yaşadığım evin girişində çöməlib oturdum, bulvarda gəzintiyə çıxdım və Bakının dəniz havası ilə nəfəs aldım. Və mən yenidən burada olmağıma şadam, həm də mən heç Vətənimlə əlaqəni kəsməmişəm.
Mən Almaniyada da azərbaycanlılarla əlaqə saxlayıram, bəzi güləşçilərimizə Ştutqart klublarına keçməkdə köməklik göstərirəm. Mən həm də digər tanış həmvətənlərimlə əlaqə saxlayıram. Harda olsam da, Azərbaycan mənim Vətənim olaraq qalacaq. Mən Bakıya dəvət olunduğuma görə, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə minnətdarlığımı bildirirəm. Və mən çox qürurluyam, ona görə ki, Federasiyanın prezidenti dövlət başçısının xanımı Mehriban Əliyevadır.
Yenidən Bakıda olmaq mənə çox xoşdur. Şəhər həqiqətən də çox dəyişmişdir.
- Hal-hazırda nə ilə məşğulsunuz?
- Mə indi Ştutqartda yaşayır və işləyirəm, öz yetirmələrimi məşq etdirirəm, onlardan bəziləri bu yaxınlarda Lozannada keçirilən Avropa çempionatında “bürünc” əldə ediblər. Ümumiyyətlə, mənə bir çox təkliflər olmuşdu – məni Yaponiyaya, ABŞ-a çağırırdılar, amma mən AFR-i seçdim. Həm də mən əvvəllər klub səviyyəsində Ştutqart komandasında çıxış etmişdim, onlarla üç dəfə dalbadal çempion olmuşduq. Karyeramı bitirdikdən sonra isə klub rəhbərliyi mənə iş təklif etdi və mən razılaşdım. Həm də mən eyni zamanda Ştutqartda Dünya kubokununu direktoruyam, ona görə də dostlarımı qonaq dəvət etmək imkanım var.
- Yenə də, möhtəşəm Barselona-92 Olimpiadasından sonra Azərbaycanı tərk etməyə Sizi nə məcbur etdi?
- Təəssüf ki, mən burada idmançı kimi inkişaf edə bilməzdim. Avadanlıq beynəlxalq standartlara cavab vermirdi, səbrimi isə bir epizod daşırdı. Məşqlərin birində tullandığım vaxt mənim üzərimdə dirək iki hissəyə parçalandı və mən az qala başı üstə yerə enəcəkdim. Allaha Şükür, zədədən qaçmaq mümkün oldu.
- Bəs Sizin sevimli alətiniz hansıdır?
- Məndə daha yaxşı atla çalışmalar alınırdı, axı mən Qafqazdanam.
- Valeri, Siz Azərbaycanda idman gimnastikasının inkişafı barədə nə fikirləşirsiniz?
- Mən paytaxtın bəzi zallarında olmuşam, Sumqayıtdakı zala da baxmışam. Mən həmçinin bir zamanlar böyük idmana qədəm qoyduğum zalda da olmuşam. Bir çox istedadlı uşaqlar gördüm, amma onlardan həqiqətən güclü idmançı yetişdirmək üçün həm avadanlıq, həm də baza lazımdır. Yeri gəlmişkən, məni xanımım gimnastika alətləri istehsal edən Almaniyanın Spieth şirkətində çalışır. Azərbaycan federasiyası bu şirkətdən avadanlıq almaq niyyətindədir.
- Sizin Azərbaycana məşqçi kimi dönmək niyyətiniz varmı?
- Mən bunu istisna etmirəm. Sadəcə mən hal-hazırda müqavilə ilə alman federasiyasına bağlıyam və bu ölkənin yığma komandasını London Olimpiadasına hazırlayıram. Amma Olimpiada-2012-dən sonra bu məsələyə qayıtmaq olar. Hələlik isə Ştutqarta 18 yaşlı Azərbaycan gimnastı Şakir Şıxəliyev toplanışa dəvət olunub, o, Almaniyaya dekabrda gələcək. İl ərzində o, Ştutqartda məşq edəcək və təcrübə toplayacaq.
- Sizin fikrinizcə, yüksək səviyyəli gimnast hazırlamaq üçün nə qədər vaxt tələb olunur?
- Təqribən 7 il. Öz adımdan deyirəm – mən zala on iki yaşımda gəldim və 21 yaşımda iri yarışlarda iştirak etməyə başladım

A well-known Azerbaijani gymnast Valeri Belenki, the champion of the Olympic Games Barcelona-92, has come to the homeland - Baku, after a long pause lasted for sixteen years. He came with his wife who works as a sales manager at the world-famous German Spieth Company manufacturing gymnastics apparatus.
He shared his impressions of the city, talked about the working prospects in Azerbaijan and other things at a special press conference.
“How do you like Baku? Has it changed a lot?”
“Yes, great changes occurred in the city. Baku has always been called the pearl of Azerbaijan but it has become a real diamond now. I strolled about the side-streets, squatted down in front of the house’s access door where I lived as we had did with the friends a long time ago, strolled along the boulevard and took the sea air of Baku. I have never lost touch with my Homeland and I am very glad to be here again.
I keep in touch with the Azerbaijanis also in Germany, I assist some of our wrestlers with transferring to the clubs in Stuttgart. I also keep in touch with other familiar fellow countrymen. No matter where I am, Azerbaijan will always remain my homeland. I express my thanks to the leadership of Azerbaijan Gymnastics Federation for inviting me to Baku. And I am very proud that Mrs Mehriban Aliyeva, the spouse of the head of state, is the president of the Federation.
I am very pleased to be in Baku again. The city has really changed a lot.”
“What are you doing now?”
“I am living and working in Stuttgart, training my sportsmen, some of them performed at the European championships in Lausanne recently, where they won a bronze medal. In general, I had lots of offers. There was an offer to work in Japan, USA but I chose Federal Republic of Germany. Initially, I performed within the team of Stuttgart at the club’s level, where we became champions three times in a row. And after completion of my career, I was offered a job by the clubs’ leadership, and I accepted it. Moreover, I am also the director of the World Cup in Stuttgart, so there is an opportunity to invite my friends to my place.”
“And nevertheless, what made you to leave Azerbaijan after triumphal Olympiad in Barcelona-92?”
“Unfortunately, as a sportsman, I couldn’t develop any more here. The facilities didn’t meet the international standard, and I was exasperated when the horizontal bar over me broke into two pieces while I was rising with a spring and I nearly touched down with my head during the training. Thank God, I managed to avoid injury.”
“What is your favorite apparatus?”
“I succeeded in exercises on the pommel horse. I come from the Caucasus, after all.”
“Valeri, what do you think of the development of artistic gymnastics in Azerbaijan?”
“I have visited some of the capital’s sports halls, viewed the sports hall in Sumgayit as well. I also was in the sports hall where I once started my way to the big-time sports. I saw many talented boys but in order to train them to be strong sportsmen, the facilities and base are necessary. By the way, my wife works at German “Spieth” Company manufacturing gymnastics apparatus. And Azerbaijan Federation intends to purchase equipment from this company.”
“We would like to know if you are going to come back to Azerbaijan as a coach.”
“I do not exclude it. At present, I am bound by contract with German Federation and I am preparing this country’s national team for the Olympiad in London. But after the Games-2012, it will be possible to return to this question. And for the time being, an eighteen-year-old Azerbaijani gymnast, Shakir Shikhaliyev, is invited to Stuttgart for period of trainee and he will arrive in Germany in December. He will be training and gaining experience in Stuttgart wit