“Azərbaycan Gimnastika Federasiyası” İctimai Birliyinin Ümumi Yığıncağı və İcra Komitəsinin iclası baş tutdu
25 yanvar 2021
“Azərbaycan Gimnastika Federasiyası” İctimai Birliyinin  Ümumi Yığıncağı və İcra Komitəsinin iclası baş tutdu
25 yanvar tarixində Milli Gimnastika Arenasında “Azərbaycan Gimnastika Federasiyası” İctimai Birliyinin (AGF) 11-ci Ümumi Yığıncağı və İcra Komitəsinin 37-ci iclası keçirildi.
AGF-nin Nizamnaməsinə əsasən builki Ümumi Yığıncaq hesabat-seçki xarakteri daşıyırdı.
Gündəlikdə olan məsələlərə keçid almazdan əvvəl, ötən 5 il ərzində dünyasını dəyişən gimnastika ailəsi üzvləri və ikinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Son 5 il üzrə hesabatı təqdim edən AGF-nin Vitse-Prezidenti Altay Həsənov, Olimpiya Oyunlarında, Dünya və Avropa Çempionatlarında, o cümlədən digər mötəbər yarışlarda gimnastika növləri üzrə əldə olunan nailiyyətlərdən, Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına qazanılan lisenziyalardan, Bakıda təşkil olunan beynəlxalq yarış və tədbirlərdən, yeni gimnastika növlərinin inkişafından, AGF-nin beynəlxalq arenadakı uğurlarından bəhs etdi. Hesabatın sonunda A.Həsənov bütün görülən işlərin, əldə olunan nailiyyətlərin ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi və müdrik tövsiyələrinin bəhrəsi olduğunu vurğuladı və Mehriban xanıma gimnastika ictimaiyyəti adından təşəkkürünü bildirdi.
AGF-nin Baş mühasibi Viktoriya Abuşova 2020-ci il üzrə maliyyə hesabatını təqdim etdi.
Hesabatların təsdiqindən sonra, İcra Komitəsinə seçkilər keçirildi.
Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Mehriban xanım Əliyeva növbəti 5 il müddətinə yenidən AGF-nin Prezidenti (İcra Komitəsinin sədri), Altay Həsənov isə AGF-nin vitse-prezidenti (İcra Komitəsinin sədr müavini) seçildi.
Səsvermədən sonra Milli Məclisin deputatı - Rauf Əliyev, Heydər Əliyev adına İdman-konsert Kompleksinin direktoru - Rafiq Beybutov, Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi - Mariana Vasilevanın növbəti 5 il müddətinə İcra Komitəsinə üzvlüyü təsdiqləndi.
Sonda 2020-ci ildə mötəbər yarışlarda nəticə göstərmiş idmançı və məşqçilər xatirə medalları ilə təltif olundu.
Qeyd edək ki, səsvermə ilk dəfə olaraq elektron formada əsas etibarilə yarışlar zamanı xalların hesablanmasında ixtisaslaşan ilk Azərbaycan brendi olan SmartScoring-in dəstəyi ilə təşkil edildi.
Ümumi Yığıncaqdan dərhal sonra AGF-nin yenidən seçilmiş rəhbərliyi İcra Komitəsinin 2021-ci ilin ilk, sayca isə 37-ci iclasını keçirdi.
Belə ki, son 3 ildə AGF-nin Baş katibi olmuş Nurlana Məmmədzadə yenidən bu vəzifəyə təyin olundu. AGF-nin İntizam Komissiyasının üzvləri Nazim Rəcəbov və Aytac Qasımova müvafiq olaraq həmin komissiyanın sədri və üzvlüyünə yenidən təyin edildi. Namiq Əliyevin isə ilk dəfə olaraq həmin Komissiyaya üzv olmasına qərar verildi.
Elşad Nərimanov AGF-nin Veteranlar Şurasının sədri, uzun illər sözügedən şuranın sədri olmuş Arif Quliyev isə, həmin Şuraya fəxri prezidenti seçildi.
Müzakirələrdən sonra gimnastika növləri üzrə Baş məşqçilərin hesabatı, AGF-nin bir neçə qaydalarına dəyişikliklər təsdiq olundu. Bundan əlavə, 2021-ci ildə yığma komandalara cəlb olunmuş gimnastların təmsil etdiyi klub/idman təşkilatları və şəxsi məşqçilərinin mükafatlandırılması üzrə siyahı təsdiqləndi.

25 января в Milli Gimnastika Arenasi (Национальная арена гимнастики) состоялось 11-е Общее собрание и 37-е заседание Исполнительного комитета Общественного объединенияФедерации гимнастики Азербайджана".
Согласно Уставу AGF, Общее собрание этого года носило отчетно-выборной характер.
Прежде чем приступить к обсуждению вопросов, стоящих на повестке дня, минутой молчания была почтена память членов гимнастической семьи, скончавшихся в течение последних 5 лет, и память шехидов второй Карабахской войны.
Представляя отчёт за последние 5 лет, Вице-президент AGF, Алтай Гасанов говорил о достижениях по видам гимнастики на Олимпийских играх, Чемпионатах мира и Европы, а также в других важных соревнованиях, о завоеванных лицензиях на Олимпийские игры Токио-2020, о международных соревнованиях и мероприятиях, проведенных в Баку, о развитии новых видов гимнастики, об успехах AGF на международной арене. В конце отчета А.Гасанов подчеркнул, что вся проделанная работа, достигнутые успехи являются плодом управления и мудрых советов Первого вице-президента нашей страны, Президента Федерации гимнастики Азербайджана, Мехрибан Алиевой, и выразил благодарность Мехрибан ханум от имени гимнастической общественности.
Главный бухгалтер AGF Виктория Абушова представила финансовый отчет за 2020 год.
После утверждения отчетов, были проведены выборы в Исполнительный комитет.
По итогам голосования, Мехрибан Алиева вновь избрана Президентом AGF (Председатель Исполнительного комитета), а Алтай Гасанов - Вице-президентом AGF (заместителем Председателя Исполнительного комитета) на последующие 5 лет.
После голосования были утверждены члены Исполнительного комитета на последующие 5 лет: депутат Милли Меджлиса - Рауф Алиев, директор Спортивно-концертного комплекса им. Гейдара Алиева - Рафиг Бейбутов, главный тренер сборной команды Азербайджана по художественной гимнастике – Мариана Василева.
В заключение, спортсмены и тренеры, показавшие результаты в престижных соревнованиях 2020г., были награждены памятными медалями.
Отметим, что впервые голосование было организовано в электронной форме при поддержке SmartScoring - первого азербайджанского бренда, специализирующегося в подсчете оценок во время соревнований.
Сразу после Общего собрания переизбранное руководство AGF провело первое заседание Исполнительного комитета 2021г., которое являлось 37-м по счету.
Итак, Нурлана Мамедзаде, являющаяся Генеральным секретарем AGF за последние 3 года, вновь была назначена на эту должность. Члены дисциплинарной комиссии AGF Назим Раджабов и Айтадж Гасымова были переназначены председателем и членом этой комиссии соответственно. Согласно решению Исполнительного комитета, Намик Алиев впервые вступил в членство этой комиссии.
Эльшад Нариманов был избран председателем Совета ветеранов AGF, а Ариф Гулиев, долгие годы являвшийся председателем этого Cовета, выбран почетным президентом Совета.
После обсуждений, были утверждены доклады главных тренеров по видам гимнастики, а также изменения в ряде правил AGF. Кроме того, был утвержден список для награждения клубов/спортивных организаций и личных тренеров гимнастов, включенных в состав сборных команд в 2021г.