“Azərbaycan Gimnastika Federasiyası” İctimai Birliyinin Ümumi Yığıncağı və İcra Komitəsinin iclası baş tutdu
25 yanvar 2021
“Azərbaycan Gimnastika Federasiyası” İctimai Birliyinin  Ümumi Yığıncağı və İcra Komitəsinin iclası baş tutdu
25 yanvar tarixində Milli Gimnastika Arenasında “Azərbaycan Gimnastika Federasiyası” İctimai Birliyinin (AGF) 11-ci Ümumi Yığıncağı və İcra Komitəsinin 37-ci iclası keçirildi.
AGF-nin Nizamnaməsinə əsasən builki Ümumi Yığıncaq hesabat-seçki xarakteri daşıyırdı.
Gündəlikdə olan məsələlərə keçid almazdan əvvəl, ötən 5 il ərzində dünyasını dəyişən gimnastika ailəsi üzvləri və ikinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Son 5 il üzrə hesabatı təqdim edən AGF-nin Vitse-Prezidenti Altay Həsənov, Olimpiya Oyunlarında, Dünya və Avropa Çempionatlarında, o cümlədən digər mötəbər yarışlarda gimnastika növləri üzrə əldə olunan nailiyyətlərdən, Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına qazanılan lisenziyalardan, Bakıda təşkil olunan beynəlxalq yarış və tədbirlərdən, yeni gimnastika növlərinin inkişafından, AGF-nin beynəlxalq arenadakı uğurlarından bəhs etdi. Hesabatın sonunda A.Həsənov bütün görülən işlərin, əldə olunan nailiyyətlərin ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi və müdrik tövsiyələrinin bəhrəsi olduğunu vurğuladı və Mehriban xanıma gimnastika ictimaiyyəti adından təşəkkürünü bildirdi.
AGF-nin Baş mühasibi Viktoriya Abuşova 2020-ci il üzrə maliyyə hesabatını təqdim etdi.
Hesabatların təsdiqindən sonra, İcra Komitəsinə seçkilər keçirildi.
Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Mehriban xanım Əliyeva növbəti 5 il müddətinə yenidən AGF-nin Prezidenti (İcra Komitəsinin sədri), Altay Həsənov isə AGF-nin vitse-prezidenti (İcra Komitəsinin sədr müavini) seçildi.
Səsvermədən sonra Milli Məclisin deputatı - Rauf Əliyev, Heydər Əliyev adına İdman-konsert Kompleksinin direktoru - Rafiq Beybutov, Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi - Mariana Vasilevanın növbəti 5 il müddətinə İcra Komitəsinə üzvlüyü təsdiqləndi.
Sonda 2020-ci ildə mötəbər yarışlarda nəticə göstərmiş idmançı və məşqçilər xatirə medalları ilə təltif olundu.
Qeyd edək ki, səsvermə ilk dəfə olaraq elektron formada əsas etibarilə yarışlar zamanı xalların hesablanmasında ixtisaslaşan ilk Azərbaycan brendi olan SmartScoring-in dəstəyi ilə təşkil edildi.
Ümumi Yığıncaqdan dərhal sonra AGF-nin yenidən seçilmiş rəhbərliyi İcra Komitəsinin 2021-ci ilin ilk, sayca isə 37-ci iclasını keçirdi.
Belə ki, son 3 ildə AGF-nin Baş katibi olmuş Nurlana Məmmədzadə yenidən bu vəzifəyə təyin olundu. AGF-nin İntizam Komissiyasının üzvləri Nazim Rəcəbov və Aytac Qasımova müvafiq olaraq həmin komissiyanın sədri və üzvlüyünə yenidən təyin edildi. Namiq Əliyevin isə ilk dəfə olaraq həmin Komissiyaya üzv olmasına qərar verildi.
Elşad Nərimanov AGF-nin Veteranlar Şurasının sədri, uzun illər sözügedən şuranın sədri olmuş Arif Quliyev isə, həmin Şuraya fəxri prezidenti seçildi.
Müzakirələrdən sonra gimnastika növləri üzrə Baş məşqçilərin hesabatı, AGF-nin bir neçə qaydalarına dəyişikliklər təsdiq olundu. Bundan əlavə, 2021-ci ildə yığma komandalara cəlb olunmuş gimnastların təmsil etdiyi klub/idman təşkilatları və şəxsi məşqçilərinin mükafatlandırılması üzrə siyahı təsdiqləndi.

The 11th General Assembly and the 37th Executive Committee meeting of “Azerbaijan Gymnastics Federation” (AGF) Public Association has been held at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) on January 25, 2021.
According to the AGF Statutes, this year's General Assembly had a port back election nature.
Before proceeding to the issues on the Agenda, there was a minute of silence in memory of the members of the gymnastics family who passed away within the last five years and the martyrs of the Second Karabakh War.
Making the report for the last 5 years, AGF Vice-President Altay Hasanov spoke about the achievements accomplished in gymnastics disciplines at the Olympic Games, World and European Championships and other major competitions, qualifications for the Tokyo-2020 Olympic Games, international events held in Baku, the development of new gymnastics disciplines and the success of AGF on the international arena. At the end of the report, A. Hasanov emphasized that all the work carried out and accomplishments were the result of the leadership and wise recommendations of the First Vice-President of the country, President of Azerbaijan Gymnastics Federation Mrs. Mehriban Aliyeva and extended his profound gratitude to her on behalf of the gymnastics community.
AGF Chief Accountant Viktoria Abushova made the report for 2020.
The approval of the reports were followed by the elections to the Executive Committee.
According to the voting results, Mrs. Mehriban Aliyeva was re-elected as AGF President (Chairman of the Executive Committee), and Altay Hasanov was re-elected as AGF Vice-President (Deputy Chairman of the Executive Committee) for the next 5 years.
After the voting, a member of Azerbaijan National Assembly (Milli Majlis) - Rauf Aliyev, director of the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex - Rafig Beybutov, Head Coach of the Azerbaijani Rhythmic Gymnastics National Team - Mariana Vasileva were confirmed as the members of the Executive Committee for the next 5 years.
In the end, athletes and coaches, who showed the best results in major competitions of 2020, were awarded with the memory medals.
It should be mentioned that for the first time, the voting was organized electronically with the support of SmartScoring, the first Azerbaijani brand mainly specializing in the calculation of scores during competitions.
Immediately after the General Assembly, the re-elected leadership of the AGF held its first Executive Committee meeting, which was the 37th in sequence number.
Thus, Nurlana Mammadzada, who has been AGF Secretary General for the last 3 years, was reappointed to this position. Members of AGF Disciplinary Commission, Nazim Rajabov and Aytaj Gasimova were reappointed as Chairman and member of the commission accordingly. It was decided that Namig Aliyev would be a part of the Commission for the first time.
Elshad Narimanov was elected as Chairman of the AGF Veterans` Council, and Arif Guliyev, who was Chairman of the Council for many years, was elected as Honorary President of the given Council.
Following the discussions, the report of the Head Coaches in gymnastics disciplines, amendments to several AGF Rules were approved. In addition, there were confirmed a list of awarded clubs / sports organizations and personal coaches of the gymnasts included into the National Teams in 2021.