İyulun 10-dan 14-dək İsveçrənin Nevşatel şəhəri Avropa Gimnastikasının təşkilatçılığı ilə “European Gym for Life Challenge” yarışına ev sahibliyi edib.
“Gimnastika hamı üçün” növü üzrə sayca 3-cü dəfə keçirilən kütləvi idman festivalında 12 ölkədən 873 gimnast 31 qrup tərkibində mübarizə aparıb. Yarışda ölkəmizi “Moonlight” adlı komandamız təmsil edib. İştirakçıların bir-birindən maraqlı və rəngarəng kompozisiyaları əsasən müxtəliflik, texnika, təhlükəsizlik, orijinallıq, ümumi təəssürat və əyləncə meyarlarına görə dəyərləndirilib.
Qeyd edək ki, bu növ yarışlarda bütün iştirakçılar qalib hesab olunaraq, onlara qızıl, gümüş və bürünc medallar təqdim edilir. Azərbaycanın 33 idmançısının yer aldığı “Moonlight” adlı komandası milli və əcnəbi musiqi sədaları altında parlaq çıxışları ilə ən yaxşılardan seçilərək gümüş medala layiq görülüb. Komandamızın heyətində nəinki paytaxt idmançıları, həmçinin Naxçıvan MR və Zaqatalanı təmsil edən bölgə gimnastları da yer alıblar.
Xatırladaq ki, 2018-ci ildə Belçikada keçirilən “European Gym for Life Challenge” yarışında və 2017-ci ildə Norveçdə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) təşkil etdiyi “World Gym for Life Challenge” festivalında Azərbaycan təmsilçiləri qızıl medal əldə etmişdilər.
Qeyd edək ki, bugünlərdə eyni şəhərdə keçiriləcək “EUROGYM” yarışında Azərbaycanın “Flame” adlı komandası çıxış edəcək.

On July 10-14, Neuchâtel (Switzerland) hosted the “European Gym for Life Challenge” festival under the auspices of the European Gymnastics.
873 gymnasts from 12 countries participated in 31 groups at the 3rd mass sports festival in “Gymnastics for All” discipline. Our country was represented in the event by the team called “Moonlight”. The interesting and colorful compositions of the participants were evaluated mainly according to the criteria of diversity, technique, safety, originality, general impression and fun.
It should be mentioned that all participants at the events in this discipline are considered winners and presented with the Gold, Silver and Bronze medals. “Moonlight” team, including 33 Azerbaijani athletes, was selected from the best ones and awarded with the Silver medal for their brilliant performances to the national and foreign music. Our team included not only athletes from the capital city but also representatives from Nakhchivan AR and Zagatala.
Representatives of Azerbaijan won the Gold medals at the “European Gym for Life Challenge” held in Belgium in 2018 and the “World Gym for Life Challenge” festival held in Norway organized by the International Gymnastics Federation (FIG) in 2017.
It should be mentioned that today “Flame” team from Azerbaijan will perform at the “EUROGYM” competition to be held in the same city.