Beləliklə, Tərtərdə sayca ikinci gimnastika yarışı başa çatdı. 2022-ci ildə təşkil olunan bədii gimnastika üzrə bölgələrarası kubokla müqayisədə budəfəki yarışda həm idmançı, həm də tamaşaçı sayında xeyli artım müşahidə olunub. 28 və 29 iyun tarixlərində olmaqla, ümumilikdə, iki gün davam edən yarışlarda gimnastlar fərdi hərəkətlərdə balacalar (2016-cı il, 2015-ci il, 2014-cü il təvəllüdlülər), yeniyetmələr (2012-2013-cü il, 2011 təvəllüdlülər), gənclər (2009-2010-cu il təvəllüdlülər) yaş kateqoriyaları üzrə çıxış edib. Qrup hərəkətləri üzrə isə balacalar (2014-2016-cı il təvəllüdlülər) və yeniyetmələr (2012-2013-cü il təvəllüdlülər) yaş kateqoriyalarında mübarizə gedib.
Yarış iştirakçıların hər biri üçün uğurlu keçib. Gimnastlar arasında bu birinciliklə ilk böyük yarış təcrübəsini yaşayan, ötən yarışlardakı uğurlarını təkrarlayan, medal qazanmasa da, növbəti yarışlar üçün təcrübə toplayan da var idi. Ölkə miqyaslı yarışlarda azyaşlı və gənc gimnastlar qələbədən çox dostluğun önəmli olduğunu öyrənirlər, desək, yanılmarıq. Elə bu birincilikdə də hakimlər qarşısında öz hazırlığını göstərən gimnastlara ən çox onların məşq yoldaşları dəstəyini nümayiş etdirirdi. Ancaq idmançılarımız yarış həyəcanını tək yaşamadılar. Onlara dəstək üçün yarışa hazırlıq mərhələsinin səbir və əzm tələb edən anlarına şahidlik edən, bu yolda onlarla addımlayan valideynləri də burada idi. Nəticədən asılı olmayaraq valideynlərin öz övladları ilə fəxr etdiyini və onların əzmkarlığını təqdir etdiyini görmək sevindirici idi.Gərgin mübarizədə məşqçilərin göstərdiyi təmkin isə gimnastlarımızın hər növbəti çıxışlarını daha az icra səhvi edərək yerinə yetirmələrinə kömək olurdu.
Bu birincilik həm də müxtəlif idman cəmiyyətlərinin dostluq görüşü idi. Çünki məqsəd birdir: beynəlxalq arenalarda ölkəmizin himnini səsləndirəcək təmsilçilər yetişdirmək. Müxtəlif idman cəmiyyətlərinin təmsilçilərinin eyni dəyərlərlə yetişdirilməsi gimnastikanın birləşdirici gücünün nümunəsidir.
Qeyd edək ki, Tərtər Olimpiya İdman Kompleksində iki gün boyunca davam etmiş ölkə birinciliyində Gəncə Olimpiya İdman Klubu, İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbi (BGM), Respublika Kompleks İdman Məktəbi (RKİM), “Ocaq Sport” Klubu, “Ocaq Sport” Klubunun Hövsan və Zaqatala bölmələri, “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzi, Şağan Olimpiya İdman Kompleksi, Zirə Mədəniyyət Mərkəzi, Şəmkir Gənclər Evi, Şirvan Olimpiya İdman Kompleksi, Su İdmanı Sarayı, Abşeron Olimpiya İdman Kompleksi, “Grasiya” İdman Klubundan ümumilikdə 130 idmançı öz istedad və hazırlığını nümayiş etdirib.
Yarışın nəticələri ilə ətraflı şəkildə tanış olmaq üçün saytımızda müvafiq bölməyə daxil ola bilərsiniz.

Итак, подошел к концу второй по счету турнир по гимнастике в городе Тертер. По сравнению с Кубком регионов по художественной гимнастике, прошедшим в 2022-м году, на этом соревновании наблюдалось значительное увеличение как числа спортсменок, так и зрителей. В ходе двухдневных состязаний (28-29 июня), в индивидуальной программе выступили гимнастки в возрастных категориях малышей (2016г., 2015г., 2014г. рождения), пре-юниоров (2012-2013гг. рождения) и юниоров (2009-2010гг. рождения). Команды же в групповых упражнениях приняли участия в возрастных категориях малышей (2014-2016гг. рождения), а также пре-юниоров (2012-2013гг. рождения).
Это соревнование стало успешным для каждой участницы. Среди гимнасток были и те, для кого это был первый большой турнирный опыт, некоторые участницы повторили свои успехи, достигнутые в предыдущих соревнованиях. Каждая спортсменка приобрела ценный опыт, который может стать залогом успеха в последующих соревнованиях. В столь масштабных национальных соревнованиях молодые и юные гимнасты узнают, что важна не только победа, но и дружба. Именно на этом первенстве многие участники поддерживали друг друга, продемонстрировав свою подготовку. Однако, волнения испытали не только спортсменки. Здесь были и родители, которые стали свидетелями того, как их дети проявляли терпение и упорство в подготовительном процессе, поддерживая их на этом пути. Безусловно, приятно было видеть, как родители гордятся своими детьми и ценят их усилия, вне зависимости от результатов. Терпение, которое проявили тренеры в напряженной борьбе, помогало нашим гимнасткам выполнять свои программы с минимальным количеством погрешностей.
Это первенство также стало и дружеской встречей различных спортивных сообществ. Цель одна - подготовить представителей, которые смогут возвысить флаг нашей страны на международной арене. Обучение представителей различных спортивных сообществ одним и тем же ценностями, является примером объединяющей силы гимнастики.
Отметим, что на двухдневном национальном первенстве, прошедшем в Олимпийском спортивном комплексе Тертер, свой талант и подготовку продемонстрировали 130 спортсменок из Олимпийского спортивного клуба Гянджи, Специализированной детско-юношеской школы олимпийского резерва по гимнастике (БШГ), Республиканской комплексной спортивной школы (РКСШ), клуба “Оджаг” спорт (секции Говсан и Загаталы), Олимпийского спортивного комплекса Кюр, Олимпийского спортивного комплекса Шаган, Культурного центра Зиря, Олимпийского спортивного комплекса “Абшерон”, Водного Дворца, Шамкирского молодежного центра, Олимпийского спортивного комплекса Ширван, а также из спортивного клуба “Grasiya”.
Чтобы получить более подробную информацию о результатах соревнований, вы можете посетить соответствующий раздел нашего сайта.