Əzmkar mübarizə və gümüş medal
Milli Gimnastika Arenasında 31 ölkədən 126 gimnastın iştirakı ilə keçirilən Dünya kubokunun ikinci günü Azərbaycanın qrup hərəkətləri üzrə komandasının gümüş medalı ilə yadda qalıb. Belə ki, Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət komandamız çoxnövçülük üzrə 63.650 xalla ikinci pillədə qərarlaşıb. Qeyd edək ki, dünən 5 halqa ilə çıxışlarına görə 33.050 xalla ikinci olan gimnastlarımız bu gün 3 lent və 2 topla da eyni nəticəni təkrarlayaraq, gümüş medal qazanmaqla yanaşı, sabah ayr-ayrı alətlər üzrə keçiriləcək final mərhələsinə də adlamağı bacarıblar.
Bu gün həmçinin fərdi proqramda çoxnövçülük üzrə qaliblər müəyyənləşib. Fərdi proqramda ölkəmizi təmsil edən gənclər arasında dünya çempionatının gümüş və bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının bürünc mükafatçısı Arzu Cəlilova və 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Zöhrə Ağamirova müvafiq olaraq, 6-cı və 7-ci pilləni bölüşüblər.
Qeyd edək ki, hər iki gimnastımız sabah ayrı-ayrı alətlər üzrə final yarışlarında mübarizə aparacaq. Arzu Cəlilova halqa, top və lent, Zöhrə Ağamirova isə halqa və gürzlərlə proqramını təqdim edəcək.
Ənənəyə uyğun olaraq, bu kubokda da ən çox icra xalını toplamış gimnast və qrup komandasına “AGF Trophy” Kuboku təqdim olunacaq.

Упорство и серебряная медаль
Второй день Кубка мира, прошедшего в “Milli Gimnastika Arenasi”  (Национальной арене гимнастики), организованные с участием 126-и гимнасток из 31-й страны, запомнились серебряной медалью национальной сборной команды Азербайджана в групповых упражнениях. Таким образом, наша команда в групповых упражнениях в составе - Гюлли Агаларзаде, Ляман Алимурадовой, Камиллы Алиевой, Зейнаба Гумметовой, Елизаветы Лузан и Дарьи Сорокиной заняла второе место (63.650) в многоборье. Следует отметить, что наши гимнастки, которые вчера были вторыми с 33.050 баллами в программе с 5-ю обручами, сегодня повторили тот же результат с 3-я лентами и 2-я мячами. Они удостоились серебряной медали и вышли в финальный этап в индивидуальных упражнениях по отдельным предметам, который состоится завтра.
Сегодня также определились победители в индивидуальных упражнениях в многоборье. Арзу Джалилова, серебряный и бронзовый призер Чемпионата мира среди юниорок, бронзовый призер Чемпионата Европы и Зохра Агамирова, победительница IV Игр исламской солидарности, двукратный серебряный призер летней Универсиады, участница летних Олимпийских игр Токио-2020 заняли 6-е и 7-е места соответственно.
Завтра обе наши спортсменки поведут борьбу в финале по отдельным предметам. Арзу Джалилова представит программу с обручами, мячами и лентами, а Зохра Агамирова с обручами и булавами.
Согласно традиции, Кубок “AGF Trophy” будет вручен гимнастке и групповой команде, набравшим самый высокий балл за исполнение.