Möhtəşəmliyi ilə fərqlənən Dünya kuboku
Məlumat verdiyimiz kimi, bu gün Milli Gimnastika Arenası yenidən öz qapılarını dünyaca məşhur bədii gimnastlar üçün açıb.
31 ölkədən 126 gimnast paytaxt Bakıda fərqlənmək üçün mübarizəyə qoşulub.
İki illik fasilədən sonra azarkeşlərin yarışlarda iştirak etməsi, idmançıların gimnastikasevərlərin hərarətli alqış sədaları altında səhnədə nümayiş etdirdikləri biri-birindən maraqlı çıxışları Dünya kubokuna daha da böyük həyəcan qatıb. Doğma divarlar arasında çıxış edən Azərbaycan komandası üçün isə azarkeşlərin dəstəyi əsl bayram-əhval ruhiyyəsi yaşadıb. Təmsilçilərimiz onları ürəkdən dəstəkləyən azarkeşlərə öz peşəkar, rəngarəng çıxışları, tükənməyən əzmkarlıqları ilə ən xoş anlar yaşatmağa çalışıblar.
Dünya Kubokunun birinci günündə fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülük üzrə təsnifat mərhələləri keçirilib. Əvvəlcə gimnastlar fərdi növdə top və halqa ilə hərəkətləri, daha sonra qrup hərəkətləri proqramında 5 halqa ilə çıxışlarını nümayiş etdiriblər.
Ölkəmizi fərdi çoxnövçülük proqramında gənclər arasında dünya çempionatının gümüş və bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının bürünc mükafatçısı Arzu Cəlilova və 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Zöhrə Ağamirova təmsil edib.
Arzu Cəlilova halqa və topla hərəkətlərin cəminə görə çoxnövçülük üzrə təsnifat mərhələsini 63.050 xalla 3-cü pillədə başa vurub.
Komandamızın digər üzvü Zöhrə Ağamirova isə hər iki hərəkətin (halqa və top) cəminə görə çoxnövçülük üzrə təsnifat mərhələsində 61.300 xalla 5-ci pillədə qərarlaşıb.
Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokinadan ibarət qrup hərəkətləri üzrə komandamızın üzvləri 5 halqa ilə hərəkətlərin icrasına görə 33.050 xalla təsnifat mərhələsində ikinci olublar.
Sabah gimnastlar fərdi proqramda lent və gürzlərlə, qrup hərəkətləri proqramında isə 3 lent və 2 topla çoxnövçülük yarışlarında çıxışlarını davam etdirəcəklər.

Кубок мира, отличившийся своей грандиозностью
Как было сообщено ранее, сегодня “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики) вновь распахнула свои двери для известных “художниц” всего мира.
126 гимнасток из 31-й страны участвуют в борьбе за первенство в столице Азербайджана - Баку.
После двухлетнего перерыва участие болельщиков в соревнованиях, интересные выступления спортсменов на соревновательной площадке под теплые аплодисменты любителей гимнастики удвоили волнение соревнований. Поддержка болельщиков придала настоящее праздничное настроение национальной сборной команде Азербайджана, выступающей в родных стенах. Наши девочки постарались подарить болельщикам самые приятные моменты своим профессиональным, красочным выступлением и неиссякаемой настойчивостью.
В первый день Кубка мира прошли квалификации в программе индивидуальных и групповых упражнений. Сначала гимнастки выполнили индивидуальные упражнения с мячом и обручем, а затем выступила и наша национальная команда в программе групповых упражнений с 5-ю обручами.
Нашу страну в индивидуальном многоборье представили - Арзу Джалилова, серебряный и бронзовый призер Чемпионата мира среди юниорок, бронзовый призер Чемпионата Европы, и Зохра Агамирова - победительница IV Игр исламской солидарности, двукратный серебряный призер летней Универсиады, участница летних Олимпийских игр Токио-2020.
Арзу Джалилова завершила квалификацию на третьем месте, набрав 63.050 балла по сумме упражнений с обручем и мячом в многоборье. Еще одна представительница нашей команды - Зохра Агамирова, заняла 5-е место с 61.300 баллами по сумме двух упражнений (обруч и мяч) в многоборье.
Члены нашей команды в групповых упражнениях в составе Гюллю Агаларзаде, Ляман Алимурадовой, Камиллы Алиевой, Елизаветы Лузан и Дарьи Сорокиной заняли второе место в квалификациях с 33.050 баллами с 5-ю обручами. Завтра гимнастки продолжат выступления в индивидуальной программе с лентами и булавами, а также в программе групповых упражнений с 3-я лентами и 2-я мячами в многоборье.