Albufeira şəhərində (Portuqaliya) keçirilən Avropa Gimnastikasının 29-cu konqresində Azərbaycan gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov yüz faiz səs çoxluğu ilə yenidən Avropa Gimnastikasının prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən namizədlikləri irəli sürülən Yevgeniya Vilyayeva (beynəlxalq dərəcəli hakim) 73.68 faiz səs çoxluğu ilə bədii gimnastika, İnara İsrafilbəyova (beynəlxalq dərəcəli hakim) 73.68 faiz səs çoxluğu ilə “TeamGym”, Ruslan Eyvazov (yığma komandanın məşqçisi) isə 68.42 faiz səs çoxluğu ilə gimnastika hamı üçün növü üzrə Avropa Gimnastikasının Texniki Komitəsinin üzvü seçilmişdir.
Sofiya şəhərində (Bolqarıstan) keçirilən batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini-batut üzrə 29-cu dünya yaş qrupları yarışlarında Azərbaycan yığma komandasının üzvləri 5 medal qazanmışlar.
Batut gimnastikası üzrə sinxron proqramda 15-16 yaş kateqoriyasında mübarizə aparan Maqsud Mahsudov və Hüseyn Abbasov qızıl, fərdi batut proqramında 13-14 yaş kateqoriyasında çıxış edən Əli Niftəliyev gümüş medala sahib çıxmışlar. Maqsud Mahsudov 15-16 yaş kateqoriyasında fərdi proqramda, Ammar Baxşalıyev və Fərhad Mustafayev isə 11-12 yaş kateqoriyasında sinxron cütlüklərin yarışında üçüncü olmuşdur. Tamblinq üzrə yarışda isə 17-21 yaş kateqoriyasında çıxış edən Tofiq Əliyev gümüş medal əldə etmişdir.
Dekabrın 8-dən 11-dək Şəki Olimpiya İdman Kompleksində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş birgə yarışlara keçirilmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2022-ci ilin yekunlarına əsasən “İlin idman federasiyası” nominasiyası üzrə 2-ci yerə layiq görülmüşdür.
AGF-nin ərsəyə gətirdiyi “Sağlamlıq idmandan, idman isə gimnastikadan başlayır” filmi Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2022-ci ilin yekunlarına əsasən “İlin idman filmi” nominasiyası üzrə 3-cü olmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təmsilçiləri Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2022-ci ilin yekunlarına əsasən müxtəlif nominasiyalar üzrə təltif edilmişlər:
2022-ci ilin idman federasiyası
2022-ci ilin ən yaxşı qadın komandası
I yer - Qrup hərəkətləri komandası (bədii gimnastika)
2022-ci ilin ən yaxşı qadın idmançısı
III yer - Zöhrə Ağamirova (bədii gimnastika)
2022-ci ilin ən yaxşı məşqçisi
III yer - Siyana Vasileva (bədii gimnastika)
2022-ci ilin idman tibb personalı
I yer - Aydın Ağaliyev (AGF)
II yer - Raif Refetov (AGF)
2022-ci ilin idman fotoqrafı
II yer - Valeriy Xlızov (AGF)
Gənclər və İdman Nazirliyinin reytinq cədvəlində 2022-ci ili ilk onluqda başa vuran idmançılar arasında:
II yer - Zöhrə Ağamirova (bədii gimnastika)
III yer - İvan Tixonov (idman gimnastikası)
IX yer - Nikita Simonov (idman gimnastikası)
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Nurlana Məmmədzadə Azərbaycanda idmanın inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.

At the 29th World Age Group Competitions in Trampoline Gymnastics, Tumbling, and Double Mini-Trampoline held in Sofia, Bulgaria, the members of our National Team won five medals.
Magsud Mahsudov and Huseyn Abbasov won the “Gold” in the competition of Synchronized Pairs in the 15-16 Age Category, while Ali Niftaliyev won the “Silver” in the Individual Trampoline competition among 13-14 year-old gymnasts. Magsud Mahsudov took the third place at the Individual Trampoline competition in the 15-16 Age Category, while Ammar Bakhshaliyev and Farhad Mustafayev won the third place within Synchronized Pair among 11-12-year-old gymnasts. At the tumbling competition, Tofig Aliyev won the Silver medal in the 17-21 Age Category.
During the 29th European Gymnastics Congress held in Albufeira, Portugal, Farid Gayibov, the Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, was re-elected as President of the European Gymnastics with 100% of majority of votes.
In addition, representatives were nominated by Azerbaijan Gymnastics Federation to corresponding functions within the European Gymnastics - Yevgeniya Vilyayeva (international Brevetted judge) was elected to the Rhythmic Gymnastics Technical Committee with 73.68% of the votes; Inara Israfilbayova (international Brevetted judge) was elected to the TeamGym Technical Committee with 73.68% of the votes; Ruslan Eyvazov (National Team coach) secured 68.42% of the votes and became member of the Gymnastics For All Technical Committee.
The joint competitions, dedicated to the 20th Anniversary of the re-establishment of Azerbaijan Gymnastics Federation was held at the Shaki Olympic Sports Complex from December 8 to 11.
Azerbaijan Gymnastics Federation was awarded with the second place in the "Sports Federation of the Year" nomination by the Ministry of Youth and Sports based on the 2022 results.
The film "Health Starts with Sport, and Sport Begins with Gymnastics," produced by AGF, was awarded with the third place in the "Sports Film of the Year" nomination by the Ministry of Youth and Sports.
Representatives of Azerbaijan Gymnastics Federation were awarded in various categories based on the 2022 results by the Ministry of Youth and Sports:
• Sports Federation of the Year / 2nd place – Azerbaijan Gymnastics Federation
• The Best Women’s Team of the Year / 1st place – Group Exercise Team (Rhythmic Gymnastics)
• The Best Female Athlete of the Year / 3rd place – Zohra Aghamirova (Rhythmic Gymnastics)
• The Best Coach of the Year / 3rd place – Siyana Vasileva (Rhythmic Gymnastics)
• Sports Medical Staff of the Year
1st place – Aydin Agaliyev (AGF)
2nd place – Raif Refetov (AGF)
• Sports Photographer of the Year / 2nd place – Valery Khlyzov (AGF)
Athletes from Azerbaijan Gymnastics Federation, who completed 2022 within the top ten of the Ministry of Youth and Sports’ ranking:
• 1st place – Group Exercises’ Team (Rhythmic Gymnastics)
• 2nd place – Zohra Aghamirova (Rhythmic Gymnastics)
• 3rd place – Ivan Tikhonov (Artistic Gymnastics)
• 9th place – Nikita Simonov (Artistic Gymnastics)
The Secretary General of Azerbaijan Gymnastics Federation, Nurlana Mammadzada was awarded with the "Progress" medal for her services in sports development in Azerbaijan.