Albufeira şəhərində (Portuqaliya) keçirilən Avropa Gimnastikasının 29-cu konqresində Azərbaycan gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov yüz faiz səs çoxluğu ilə yenidən Avropa Gimnastikasının prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən namizədlikləri irəli sürülən Yevgeniya Vilyayeva (beynəlxalq dərəcəli hakim) 73.68 faiz səs çoxluğu ilə bədii gimnastika, İnara İsrafilbəyova (beynəlxalq dərəcəli hakim) 73.68 faiz səs çoxluğu ilə “TeamGym”, Ruslan Eyvazov (yığma komandanın məşqçisi) isə 68.42 faiz səs çoxluğu ilə gimnastika hamı üçün növü üzrə Avropa Gimnastikasının Texniki Komitəsinin üzvü seçilmişdir.
Sofiya şəhərində (Bolqarıstan) keçirilən batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini-batut üzrə 29-cu dünya yaş qrupları yarışlarında Azərbaycan yığma komandasının üzvləri 5 medal qazanmışlar.
Batut gimnastikası üzrə sinxron proqramda 15-16 yaş kateqoriyasında mübarizə aparan Maqsud Mahsudov və Hüseyn Abbasov qızıl, fərdi batut proqramında 13-14 yaş kateqoriyasında çıxış edən Əli Niftəliyev gümüş medala sahib çıxmışlar. Maqsud Mahsudov 15-16 yaş kateqoriyasında fərdi proqramda, Ammar Baxşalıyev və Fərhad Mustafayev isə 11-12 yaş kateqoriyasında sinxron cütlüklərin yarışında üçüncü olmuşdur. Tamblinq üzrə yarışda isə 17-21 yaş kateqoriyasında çıxış edən Tofiq Əliyev gümüş medal əldə etmişdir.
Dekabrın 8-dən 11-dək Şəki Olimpiya İdman Kompleksində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyinə həsr olunmuş birgə yarışlara keçirilmişdir.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2022-ci ilin yekunlarına əsasən “İlin idman federasiyası” nominasiyası üzrə 2-ci yerə layiq görülmüşdür.
AGF-nin ərsəyə gətirdiyi “Sağlamlıq idmandan, idman isə gimnastikadan başlayır” filmi Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2022-ci ilin yekunlarına əsasən “İlin idman filmi” nominasiyası üzrə 3-cü olmuşdur.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təmsilçiləri Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2022-ci ilin yekunlarına əsasən müxtəlif nominasiyalar üzrə təltif edilmişlər:
2022-ci ilin idman federasiyası
2022-ci ilin ən yaxşı qadın komandası
I yer - Qrup hərəkətləri komandası (bədii gimnastika)
2022-ci ilin ən yaxşı qadın idmançısı
III yer - Zöhrə Ağamirova (bədii gimnastika)
2022-ci ilin ən yaxşı məşqçisi
III yer - Siyana Vasileva (bədii gimnastika)
2022-ci ilin idman tibb personalı
I yer - Aydın Ağaliyev (AGF)
II yer - Raif Refetov (AGF)
2022-ci ilin idman fotoqrafı
II yer - Valeriy Xlızov (AGF)
Gənclər və İdman Nazirliyinin reytinq cədvəlində 2022-ci ili ilk onluqda başa vuran idmançılar arasında:
II yer - Zöhrə Ağamirova (bədii gimnastika)
III yer - İvan Tixonov (idman gimnastikası)
IX yer - Nikita Simonov (idman gimnastikası)
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının baş katibi Nurlana Məmmədzadə Azərbaycanda idmanın inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.

На прошедшем в Албуфейре (Португалия) 29-м Конгрессе Европейской гимнастики, Министр молодежи и спорта Азербайджанской республики Фарид Гаибов был вновь избран президентом Европейской гимнастики со стопроцентным большинством голосов. Кандидатуры других представителей Федерации гимнастики Азербайджана также были выдвинуты на соответствующие позиции в структуре Европейской гимнастики. Евгения Виляева (судья международной категории), получив большинство голосов и набрав 73,68 процента, была избрана членом Технического комитета по художественной гимнастике. Инара Исрафилбекова (судья международной категории) была избрана членом Технического комитета по “TeamGym” с 73,68 процентов голосов, а Руслан Эйвазов (тренер национальной команды) - с большинством в 68,42 процента голосов был избран членом Технического комитета по Гимнастике для всех.
Члены  национальной команды Азербайджана завоевали 5 медалей на 29-х Всемирных соревнованиях среди возрастных групп по прыжкам на батуте, акробатической дорожке (тамблингу) и двойном мини-батуте, проходивших в Софии (Болгария).
Магсуд Магсудов и Гусейн Аббасов, выступившие в синхронной программе в прыжках на батуте в возрастной категории 15-16 лет, завоевали золотую медаль. Али Нифталиев, выступивший в индивидуальной программе по прыжкам на батуте в возрастной категории 13-14 лет, завоевал серебряную медаль. Магсуд Магсудов стал третьим в индивидуальной программе в возрастной категории 15-16 лет, а Аммар Бахшалиев и Фархад Мустафаев - третьими в соревнованиях синхронных пар в возрастной категории 11-12 лет. В соревнованиях по тамблингу Тофиг Алиев, выступивший в возрастной категории 17-21 год, завоевал серебряную медаль.
С 8 по 11 декабря в Шекинском Олимпийском спортивном комплексе прошли совместные соревнования, посвященные к 20-летию реконструкции Федерации гимнастики Азербайджана.
По итогам 2022 года Федерация гимнастики Азербайджана удостоена 2-го места в номинации “Спортивная федерация года” Министерством молодежи и спорта страны.
По итогам 2022 года фильм “Здоровье начинается со спорта, а спорт начинается с гимнастики” производства AGF стал 3-м в номинации “Спортивный фильм года”.
Представители Федерации гимнастики Азербайджана были награждены Министерством молодежи и спорта по итогам 2022 года в различных номинациях:
Спортивная федерация
2 место – Федерация гимнастики Азербайджана.
Лучшая женская команда
1 место – Сборная команда в групповых упражнениях (художественная гимнастика)
Лучшая спортсменка
3 место – Зохра Агамирова (художественная гимнастика)
Лучший тренер
3 место – Сияна Василева (художественная гимнастика)
Персонал спортивной медицины
1 место – Айдын Агалиев (AGF)
2 место – Раиф Рефетов (AGF)
Спортивный фотограф
2 место – Валерий Хлызов (AGF)
Среди спортсменов, вошедших в первую десятку рейтинговой таблицы Министерства молодежи и спорта в 2022 году:
2 место – Зохра Агамирова (художественная гимнастика)
3 место – Иван Тихонов (гимнастика)
9 место – Никита Симонов (гимнастика)
За заслуги в развитии спорта в Азербайджане генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Нурлана Мамедзаде была награждена медалью “Прогресс”.