Aerobika gimnastikası üzrə gənclər və 15 yaşadək idmançılar arasında 1-ci Avropa çempionatı və böyüklər arasında 14-cü Avropa çempionatı
Noyabrda aerobika gimnastikası üzrə Avropa çempionatı ilk dəfə olaraq Gəncə şəhərində keçiriləcək! Bəli, doğru oxudunuz – Avropa qitəsinin ən prestijli aerobika yarışları Azərbaycanın bu gözəl şəhərində baş tutacaq! Avropa Gimnastikasının İcra Komitəsinin 6 sentyabr tarixindəki qərarı Gəncəni beynəlxalq idman arenasında yeni bir parlayan ulduz olaraq təqdim edir. Bu, gimnastika idman növü üzrə bölgələrimizdə keçiriləcək ilk Avropa çempionatı olacaq. Beləliklə, Gəncə Avropanın ən çevik və enerjili idmançılarını qonaq edəcək.
Amma bu, hələ hamısı deyil! Gəncə idman həvəskarları üçün bu böyük tədbirə ev sahibliyi etməklə yanaşı, həm də özünün möhtəşəm tarixi və mədəniyyəti ilə tanınacaq. Şəhərin əsrarəngiz memarlığı, qədim küçələri və qonaqpərvər insanları bu yarışları daha da xüsusi edəcək.
Yarışların keçiriləcəyi Gəncə İdman Sarayı 2024-cü ildə istifadəyə verilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2024-cü ilin aprel ayında sarayın açılışında iştirak edib. Gəncə İdman Sarayı müasirliyi ilə diqqəti cəlb edir. İdman Sarayında bütün lazımi infrastruktur yaradılıb. Bu isə öz növbəsində bir çox idman növləri üzrə oyunların beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə keçirilməsinə şərait yaradır.
Burada həm idman, həm də mədəniyyət sahəsində unudulmaz anlar yaşanacaq. Gəncə beynəlxalq idman cəmiyyətinin yeni diqqət mərkəzi olacaq və siz isə bu tarixi anların bir hissəsinə çevriləcəksiniz!
Bu tədbir düşünüləndən daha çoxunu vəd edir – o, bölgənin gənc idmançılarına özlərinə inamlarını artırmaq və idman dünyasında öz yerlərini tapmaq üçün bir şans təqdim edir. Avropanın ən yaxşı aerobika ustalarını yaxından izləmək gənc istedadların bu idman növünə həvəslərini aşkar etmələrinə səbəb olacaq. Dünya gimnastika ulduzları ilə təmasda olmaq gənclərimizə uğurlu idmançı olmaq arzusunun illuziya olmadığını göstərəcək.
Xatırladaq ki, paytaxtımız Bakı şəhəri 2019-cu ildə aerobika gimnastikası üzrə Avropa çempionatı, 2021-ci ildə isə aerobika gimnastikası üzrə dünya yaş qrupları yarışları və dünya çempionatına ev sahibliyi edib.
Bu dəfə isə Gəncəyə yönələn qitənin idman dalğası ilə aerobika gimnastikası üzrə gənclər və 15 yaşadək idmançılar arasında 1-ci Avropa çempionatı 9-11, böyüklər arasında 14-cü Avropa çempionatı isə 14-16 noyabr tarixlərində baş tutacaq.
Bütün idman həvəskarlarını tədbirə qatılmağa, idmanda ilklərin nəbzini tutmağa, idman və mədəniyyətin vəhdətindən ovsunlanmağa çağırırıq!

1st European Championship for juniors and under 15, The 14th Aerobics European Championships
In November, the European Aerobic Gymnastics Championship will be held for the first time in the city of Ganja! Yes, you read that right – the most prestigious aerobic competition of the European continent will take place in this beautiful Azerbaijani city! The decision made by the Executive Committee of European Gymnastics on September 6 presents Ganja as a new shining star on the international sports stage. This will be the first European Championship in the field of gymnastics to be held in one of our regions. Thus, Ganja will host Europe’s most agile and energetic athletes.
But that’s not all! By hosting this major event, Ganja will not only welcome sports enthusiasts but will also be recognized for its magnificent history and culture. The city’s fascinating architecture, ancient streets, and hospitable people will make the championship even more special.
The competition will take place at the Ganja Sports Palace, which was inaugurated in 2024. The President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, attended the opening ceremony of the palace in April 2024. The Ganja Sports Palace stands out for its modernity. It is fully equipped with all necessary infrastructure, allowing international-level competitions across various sports disciplines to be held according to global standards.
Here, unforgettable moments will be experienced both in sports and culture. Ganja will become a new focal point for the international sports community – and you will be part of this historic moment!
This event promises more than expected – it offers young athletes from the region an opportunity to strengthen their self-confidence and find their place in the world of sports. Watching Europe’s best aerobic gymnasts up close will inspire young talents to discover their passion for this sport. Interacting with world gymnastics stars will show our youth that the dream of becoming a successful athlete is not an illusion.
It should be noted that our capital city, Baku, hosted the European Aerobic Gymnastics Championship in 2019, as well as the World Age Group Competitions and the World Championships in 2021.
This time, the wave of continental sports energy will flow to Ganja, where the 1st European Championship for juniors and under 15 will be held on November 9–11, and the 14th European Championship for seniors will take place on November 14–16.
We invite all sports enthusiasts to join the event, feel the pulse of new beginnings in sports, and be enchanted by the harmony of sport and culture!