Gimnastikanın ən sevimli növlərindən olan, özündə zəriflik və incəsənətlə bərabər cəsarət və qətiyyəti tərənnüm edən bədii gimnastika təmsilçiləri yenidən paytaxtımızın qonağı olacaqlar.
Ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq yarışlar çərçivəsində Milli Gimnastika Arenası 14-16 aprel tarixlərində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən təsdiq olunmuş bədii gimnastika üzrə 3-cü AGF Trophy adlı beynəlxalq turnirə ev sahibliyi edəcək.
14 ölkədən 119 gimnastın iştirak edəcəyi budəfəki yarışda gənc bədii gimnastlara, böyükyaşlı bədii gimnastlar da qoşulacaqlar.
Azərbaycanı turnirdə 20-si fərdi (6 böyüklər, 14 gənclər), 18-i qrup hərəkətləri üzrə (1 böyüklər, 2 gənclər qrup komandası) olmaqla ümumilikdə 38 gimnast təmsil edəcək.
Yarışda böyükyaşlı fərdi gimnastlar arasında təcrübəli idmançımız, Tokio Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı, 34-cü Beynəlxalq Qran-pri yarışının qalibi və gümüş mükafatçısı, İslam Həmrəyliyi Oyunlarının dördqat qalibi, Yay Universiadasının ikiqat gümüş mükafatçısı Zöhrə Ağamirova, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi Alina Gözəlova, eləcə də bir sıra beynəlxalq turnirlərin qalib və mükafatçıları olan gənc gimnastlarımız mübarizəyə qoşulacaqlar.
Böyüklər arasında qrup hərəkərtləri proqramında isə dünya çempionatının bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının üçqat bürünc mükafatçısı, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarının ikiqat qalibi və gümüş mükafatçısı olan Güllü Ağalarzadə, Ləman Əlimuradova, Kamilla Əliyeva, Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan və Darya Sorokinadan ibarət yığmamızın üzvlərini xalça üzərinə çıxacaq.
Bununla yanaşı, gənclər arasında ölkəmizi qrup hərəkətləri üzrə iki komanda təmsil edəcək.
Xatırladaq ki, Azərbaycan ilk dəfə olaraq 2018-ci, daha sonra isə 2019-cu ildə bu növ üzrə gənclər arasında AGF Trophy adlı beynəlxalq turnirə ev sahibliyi edib.
Bu yarış böyükyaşlı gimnastlarımız üçün həm də dərhal sonra, 21-23 aprel tarixlərində eyni məkanda bədii gimnastika üzrə keçiriləcək Dünya kubokuna sınaq xarakteri daşıyacaq.
Üç gün davam edəcək budəfəki yarışda iştirakçılar həm fərdi, həm də qrup hərəkətləri proqramında mübarizə aparacaqlar.
Qaliblər çoxnövçülük, komanda hesabı və ayrı-ayrı alətlər üzrə müəyyənləşəcək.
Gənc gimnastların maraqlı və həyəcanlı, eyni zamanda da peşəkar çıxışlarını izləmək üçün Milli Gimnastika Arenasına tələsin.
Tamaşaçılar biletləri onlayn qaydada https://iticket.az/ saytından və şəhərin kassalarından əldə edə bilərlər.

Международный турнир по художественной гимнастике “AGF Trophy” 14-16 апреля 2023г.
Вновь гостями нашей столицы станут представительницы художественной гимнастики – одного из самых любимых видов гимнастики, которая объединяет в себе смелость, решительность, элегантность и искусство.
В рамках международных соревнований, проводимых в нашей стране, с 14-го по 16-е апреля в “Milli Gimnastika Arenası” (Национальная арена гимнастики) пройдет 3-й Международный турнир по художественной гимнастике “AGF Trophy”, утвержденный Международной федерацией гимнастики (FIG).
В этих соревнованиях, в котором примут участие 119 гимнасток из 14-и стран, помимо юных гимнасток, также будут участвовать взрослые гимнастки.
Всего на турнире, Азербайджан представят 38 спортсменок, 20 из которых, выступят в индивидуальной программе (6 взрослых, 14 юниорок), а 18 в составах групповых команд (1 взрослая команда, 2 юниорские команды).
В борьбу включатся - наша опытная спортсменка, участница летних Олимпийских игр Токио-2020, победительница и серебряный призер 34-го Международного Гран-при, четырехкратная победительница Игр исламской солидарности, двукратный серебряный призер летней Универсиады - Зохра Агамирова, победительница V Игр исламской солидарности - Алина Гезалова, а также наши юные победительницы и призеры ряда международных турниров.
Также продемонстрируют свои выступления национальная сборная команда Азербайджана в групповых упражнениях среди взрослых, бронзовые призеры Чемпионата мира, трехкратные бронзовые призеры чемпионата Европы, двукратные победительницы и серебряные призеры V Игр исламской солидарности -Гюллю Агаларзаде, Ляман Алимурадова, Камилла Алиева, Зейнаб Гумметова, Елизавета Лузан и Дарья Сорокина.
Помимо этого, две команды, состоящих из юниорок, представят нашу страну в групповых упражнениях.
Следует отметить, что впервые в Азербайджане международный турнир “AGF Junior Trophy” прошел в 2018-м году, а затем и в 2019-м году.
Для наших взрослых гимнасток, этот турнир также станет тестовым турниром перед Кубком мира FIG по художественной гимнастике, который пройдет с 21-го по 23-е апреля на этом же месте.
В ходе трехдневных соревнований, участницы будут соревноваться, как в индивидуальной программе, так и в групповых упражнениях.
Победительницы определятся в многоборье, командном зачете и по отдельным предметам.
Поторопитесь в “Milli Gimnastika Arenası”, чтобы увидеть интересные и захватывающие выступления юных гимнасток.