Martın 3-dən 6-dək paytaxtımız Akrobatika Gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarına ev sahibliyi edəcək.  Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının ilk dəfə olaraq təşkil edəcəyi yarışda ilkin qeydiyyat siyahısına əsasən 24 ölkədən  438 gimnastın iştirakı gözlənilir.
Yarışda idmançılar 12-18 və 13-19 yaş qrupları üzrə kişi cütlükləri, qadın cütlükləri, qarışıq cütlüklər, kişi qrupları, qadın qrupları balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramında qüvvələrini sınayacaqlar.
Yarışda Azərbaycanı 12-18 yaş kateqoriyasında Rəsul Seyidli, Rəvan Zeynallıdan ibarət kişi cütlüyü, Nəzrin Qasımova, Xanım Məmmədzadədən ibarət qadın cütlüyü, Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlük, Anahita Bashiri, Zəhra Rəşidova, Nəzrin Zeyniyevadan ibarət qadın qrupu və 13-19 yaş kateqoriyasında Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupu təmsil edəcək.
Xatırladaq ki, 2018-ci ildə ölkəmiz ilk dəfə akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kuboku yarışlarına ev sahibliyi edib.
Ötən il İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilən akrobatika gimnastikası üzrə 11-ci dünya yaş qrupları yarışları təmsilçilərimizin bürünc medal qazanması ilə yadda qalmışdı. Belə ki, Mənsumə Məmmədzadə, Leyla Bəşirova və Nəzrin Fərmanovadan (12-19 yaş qrupu) ibarət qadın qrupumuz qarışıq hərəkətlər proqramı üzrə final çıxışlarına görə fəxri kürsünün üçüncü pilləsində yer almışdılar.
Bu medal Azərbaycan gimnastika tarixində məhz dünya yaş qrupları yarışlarında qadın qrupu proqramında əldə olunan ilk nəticə olub. Həmin yarışda finala yüksələn Milana Əliyeva və Nizam Xamidulindən (12-19 yaş qrupu) ibarət qarışıq cütlüyümüz 5-ci olmuşdu. 2021-ci ildə İtaliyanın Pesaro şəhərində keçirilmiş Avropa Yaş Qrupları Yarışlarında isə Mİlana və Nizam hər kəsi gümüş medalla sevindirmişdi. Həmin yarışların ardınca təşkil edilmiş Avropa çempionatında isə qadın qrupumuz bürünc medal qazanmışdı.
Qeyd edək ki, paytaxtımızda keçiriləcək yarışların Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin xüsusi icazəsi ilə ölkəmizdə tətbiq edilən mövcud karantin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirilməsi planlaşdırılır.

On March 3-6, our capital city of Baku will host the 12th FIG Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions. 438 gymnasts from 24 countries will take part in the competition organized by Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) for the first time.
Gymnasts will compete within Men's Pairs, Women's Pairs, Mixed Pairs, Men's Groups, Women's Groups in Balance, Dynamic and Combined exercises in the 12-18 and 13-19 age groups.
Azerbaijan will be represented by Men’s Pair - Rasul Seyidli, Ravan Zeynalli, Women’s Pair - Nazrin Gasimova, Xanim Mammadzada, Mixed Pair - Milana Aliyeva, Nizam Khamidulin, Women’s Group - Anahita Bashiri, Zahra Rashidova and Nazrin Zeyniyeva in the 12-18 age group, while Leyla Bashirova, Nazrin Farmanova and Mansuma Mammadzada will compete in the 13-19 age group within Women’s Pair.
It should be mentioned that our country hosted the FIG Acrobatic Gymnastics World Cup for the first time in 2018.
The 11th FIG Acrobatic Gymnastics World Age Group Competitions, held in Geneva (Switzerland) last year, was remembered with the Bronze medal won by our representatives. Our Women’s Group consisting of Mansuma Mammadzada, Leyla Bashirova and Nazrin Farmanova (gymnasts aged 12-19) mounted the 3rd step in the Final for the program of combined exercises.
This was the first medal won within Women's Group at the World Age Group Competitions in history of Azerbaijani Gymnastics. Our Mixed Pair consisting of Milana Aliyeva and Nizam Khamidulin (12-19 age group) reached the Final of this competition and took the 5th place. In 2021, Milan and Nizam won silver medal at the European Age Group Competitions held in Pesaro (Italy). Our women's group also won a bronze medal at the European Championship organized right after those competitions.
The events will be held without participation of spectators with the special Authorization of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in accordance with the current quarantine rules and sanitary and epidemiological requirements applied in our country.
Information about competitions will be regularly updated on our website (https://agf.az/az/competitions/).