Martın 3-dən 6-dək paytaxtımız Akrobatika Gimnastikası üzrə 12-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarına ev sahibliyi edəcək.  Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının ilk dəfə olaraq təşkil edəcəyi yarışda ilkin qeydiyyat siyahısına əsasən 24 ölkədən  438 gimnastın iştirakı gözlənilir.
Yarışda idmançılar 12-18 və 13-19 yaş qrupları üzrə kişi cütlükləri, qadın cütlükləri, qarışıq cütlüklər, kişi qrupları, qadın qrupları balans, temp və qarışıq hərəkətlər proqramında qüvvələrini sınayacaqlar.
Yarışda Azərbaycanı 12-18 yaş kateqoriyasında Rəsul Seyidli, Rəvan Zeynallıdan ibarət kişi cütlüyü, Nəzrin Qasımova, Xanım Məmmədzadədən ibarət qadın cütlüyü, Milana Əliyeva, Nizam Xamidulindən ibarət qarışıq cütlük, Anahita Bashiri, Zəhra Rəşidova, Nəzrin Zeyniyevadan ibarət qadın qrupu və 13-19 yaş kateqoriyasında Leyla Bəşirova, Nəzrin Fərmanova, Mənsumə Məmmədzadədən ibarət qadın qrupu təmsil edəcək.
Xatırladaq ki, 2018-ci ildə ölkəmiz ilk dəfə akrobatika gimnastikası üzrə Dünya kuboku yarışlarına ev sahibliyi edib.
Ötən il İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilən akrobatika gimnastikası üzrə 11-ci dünya yaş qrupları yarışları təmsilçilərimizin bürünc medal qazanması ilə yadda qalmışdı. Belə ki, Mənsumə Məmmədzadə, Leyla Bəşirova və Nəzrin Fərmanovadan (12-19 yaş qrupu) ibarət qadın qrupumuz qarışıq hərəkətlər proqramı üzrə final çıxışlarına görə fəxri kürsünün üçüncü pilləsində yer almışdılar.
Bu medal Azərbaycan gimnastika tarixində məhz dünya yaş qrupları yarışlarında qadın qrupu proqramında əldə olunan ilk nəticə olub. Həmin yarışda finala yüksələn Milana Əliyeva və Nizam Xamidulindən (12-19 yaş qrupu) ibarət qarışıq cütlüyümüz 5-ci olmuşdu. 2021-ci ildə İtaliyanın Pesaro şəhərində keçirilmiş Avropa Yaş Qrupları Yarışlarında isə Mİlana və Nizam hər kəsi gümüş medalla sevindirmişdi. Həmin yarışların ardınca təşkil edilmiş Avropa çempionatında isə qadın qrupumuz bürünc medal qazanmışdı.
Qeyd edək ki, paytaxtımızda keçiriləcək yarışların Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin xüsusi icazəsi ilə ölkəmizdə tətbiq edilən mövcud karantin qaydalarına və sanitar-epidemioloji tələblərə uyğun olaraq və tamaşaçı iştirakı olmadan keçirilməsi planlaşdırılır.

12-е Всемирные соревнования по акробатической гимнастике среди возрастных групп
С 3 по 6 марта в нашей столице пройдут 12-е Всемирные соревнования среди возрастных групп по акробатической гимнастике. В соревнованиях, впервые организуемые Федерацией гимнастики Азербайджана (AGF), примут участие 438 гимнастов из 24 стран.
Спортсмены в возрастных группах 12-18-и и 13-19-и лет поведут борьбу в составе мужских пар, женских пар, смешанных пар, мужских групп, женских групп в балансовых, темповых и комбинированных упражнениях.
Азербайджан в соревнованиях возрастных групп 12-18-и лет представят мужская пара - Расул Сейидли и Раван Зейналлы, женская пара - Назрин Гасымова и Ханым Мамедзаде, смешанная пара - Милана Алиева и Низам Хамидулин, женская группа - Анахита Баширия, Зохра Рашидова, Назрин Зейниева, а также женская группа в составе - Лейлы Башировой, Назрин Фармановой и Мансумой Мамедзаде выступят в возрастной группе 13-19-и лет.
Следует отметить, что наша страна впервые приняла Кубок мира FIG по акробатической гимнастике в 2018 году.
11-е Всемирные соревнования среди возрастных групп по акробатической гимнастике, прошедшие в Женеве (Швейцарии) в прошлом году, запомнились, завоеванием бронзовой медали наших представителей. Таким образом, наша женская группа в составе Мансумы Мамедзаде, Лейлы Башировой и Назрин Фармановой (в возрастной группе 13-19-и лет) в финальном этапе заняла 3-е место в комбинированных упражнениях.
Эта медаль стала первой в истории азербайджанской гимнастики в программе женских трио среди возрастных групп. Наша смешанная пара в составе Миланы Алиевой и Низама Хамидулина (в возрастной группе 13-19-и лет) вышла в финал и заняла 5-е место.  На Европейских соревнованиях среди возрастных групп в 2021 года в Пезаро (Италия) Милана и Низам завоевали серебряную медаль. А наша женская группа завоевала бронзовую медаль на чемпионате Европы организованный сразу после этих соревнований.
Соревнования будут проведены согласно специальному разрешению Кабинета министров Азербайджанской Республики, без участия зрителей, и, в соответствии с действующими карантинными правилами и санитарно-эпидемиологическими требованиями, применяемыми в нашей стране.
Информация о соревнованиях будут регулярно обновляться на нашем сайте:  (https://agf.az/az/competitions/).